DOLAR

28,9862

0%
EURO

31,1761

-0.14%
ALTIN(gr)

1.846,42

-1,07%
BİST 100

7728.44

-1,07%
Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

ABONE OL
Nisan 5, 2023 22:50
Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Devlet evlilik yardımı evlenme ödeneği olarak bazı şartları yerine getirenlere verilmektedir. Devlet ödenekleri kapsamında başvuru yaparak siz de bu ödeneği ilgili kurumdan alabilirsiniz. SGK evlenme ödeneği ile dul yetim aylığı kesilenlerin ödenekleri farklı şekillerde hesaplanmaktadır.

Evlilik Yardımı & Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlenme yardımı almak için SGK il müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru esnasında gelir aylık ödenek talep belgesinin eksiksiz şekilde doldurulmuş olması istenir. Ayrıca e -devlet üzerinden de hak sahibi olan kişiler evlilik yardımı için başvuruda bulunabilmektedir. Bağ kur ve diğer hak sahipleri de SGK il müdürlüklerine başvuru yaparak evlilik yardımı parası alabilmektedir.

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir? Ne Kadar?

Çeyiz parası, ölüm aylığı almakta iken evlenen ve aylığı kesilen kız çocuklarına bir kere ve aylığın iki senelik miktarı kadar ödenmektedir. Evlenme tarihindeki gelirin iki senelik miktarı hesaplanarak ödeme yapılmaktadır. Bu kural, 2008 sigorta girişli olanlar için geçerlidir.

Evlenmeye bağlı dul ve yetim aylığı kesilen kamu görevlilerinde ise 12 aylık maaş kadar evlilik ikramiyesi verilmektedir. Harp malullüğü zammı bu durumdan muaf tutulmaktadır.

Evlilik Yardımı Şartları

Evlilik yardımı alabilmek için resmi olarak evlenmiş olmak ve bir aile cüzdanı almış olmak gerekmektedir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmediği durumlarda evlenme cüzdanı örneği SGK kurumuna başvuru esnasında verilmiş olmalıdır.

Evlenme yardımı almak isteyenlerin 12 ay içinde boşanmaları durumunda yeniden aylık hakkı kazananlara ödenen evlilik ikramiyesi ödenen kısım tahsil edilene kadar kesilmektedir. Başka bir deyişle, kız çocukları boşandığında yeniden aylığa bağlanır ve ödeme iki senelik ödeme süresi kadar yapılmaz. Ardından yeniden maaş almaya devam edilir. Şayet maaşlar arası zam farkları varsa, bu farklar yine ödenebilecektir.

Evlilik Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Evlilik yardım sorgulaması için e devlet üzerinden kimlik numarası ve şifre girişi ile işlem yapılabilmektedir. E devlet arama bölümüne gelerek evlilik yardımı yazmalı ve karşınıza çıkan bölümden devam etmelisiniz. Alo 170 üzerinden de sorgulama talebinde bulunabilirsiniz. Evlenenlere destek yardımı kredi ödemesi değildir ve sosyal politikalar kapsamındaki bir destektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP