Chatgbt Kanser İle İlgili Uydurma Bilgiler Üretiyor!

Chatgbt Kanser İle İlgili Uydurma Bilgiler Üretiyor!

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 00:54
Chatgbt Kanser İle İlgili Uydurma Bilgiler Üretiyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemlerin en gelişmiş yapay zekâsı olan chatGBT kanser ile alakalı yanıltıcı bilgiler ürettiği belirtildi. Siz de eğer belli başlı hastalıklardan rahatsızsanız bunun için yapay zekayı kullanmamalısınız.

Çoğu zaman yanıltıcı olan bu bilgiler sizleri daha çok stres altıma alabilir. Bu nedenle sağlık ile ilgili sorunlarınızdaki belirtilerin net bir cevaba ulaşması için bir doktordan yardım alınması gerektiği de belirtildi. Aynı zamanda bazı durumlarda bu yapay zeka verilerini desteklemek için sahte dergi makaleleri de ürettiğini ortaya koydu.

Bu Nasıl Anlaşıldı?

Bunun için doktorlar en iyi yapay zekâya meme kanseri ile ilgili 25 tane soru yöneltti. Bu soruya cevap vermesi istendi. Daha sonra bu cevapların değişebileceği de düşünüldüğü için soru 3 kez soruldu. Verilen cevaplar bu alanda uzman doktorlar tarafından analiz edilerek detaylı bir şekilde de incelendi. Belirtilen cevapların % 88 lik kısmı doğru olduğu saptansa da diğerlerinin yanlış olduğu ve hatta uydurma olabileceği açıklandı.

Aynı zamanda bu bilgilerden biri de çok eskiye dayanıp güncel olmayan bir bilgiyi içeriyordu. Dünya sağlık örgütünün değiştirmiş olduğu bir güncel veriye değil de daha önceki veriyi esas almış ve buna bağlı da bir açıklama yapmıştı. Bu nedenle doktorlar chatGBT yapay zeka konumunda destek alınsa da asıl doğru bilgilerin doktorlardan öğrenilmesi gerektiğini vurguladılar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP