Horlama Ve Uyku Bozukluklarının Riskleri Nelerdir?

Horlama Ve Uyku Bozukluklarının Riskleri Nelerdir?

ABONE OL
Nisan 2, 2023 16:34
Horlama Ve Uyku Bozukluklarının Riskleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Horlama ve uyku bozuklukları, genellikle zararsız durumlar olarak görülür. Ancak ciddi sağlık etkileri olabilir. Artan kalp krizi riskinden belirli kanser türlerini geliştirme olasılığına kadar, horlama ve uyku bozuklukları tedavi edilmediği takdirde, uzun vadeli hasara yol açabilir.

Sağlığınızı korumak için adımlar atabilmeniz, horlama ve uyku bozuklukları ile ilişkili potansiyel risklerin farkında olmanız önemlidir.

Eldeki doğru bilgilerle, genel sağlığınızdan ödün vermeden vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm dinlenmeyi almasını sağlayabilirsiniz!

Kalp hastalıkları

Araştırmalar horlama ve uyku apnesinin, ateroskleroz veya arterlerin sertleşmesi riskinde artışa katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Bu durum kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir.

Kaliteli bir dinlendirici uyku eksikliği, hipertansiyon veya yüksek tansiyon insidansının daha yüksek olmasına da yol açabilir.

Düzenli olarak horluyorsanız veya uyku apneniz varsa, doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız önemlidir.

Kardiyovasküler sisteminize yardımcı olmak için horlayanlar için en iyi yastıkları bulun, uyumaya çalışın ve yaşayabileceğiniz stresi azaltın. Bazen bir CPAP makinesinin kullanılması da uyku apnesi ile ilişkili semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Tip 2 Diyabet

Horlama ve uyku bozuklukları da tip 2 diyabet geliştirme riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Düşük kaliteli uyku, vücutta daha yüksek insülin seviyelerine yol açarak diyabet geliştirme riskini artırabilir. Dinlendirici uyku eksikliği, vücudun normal glikoz metabolizmasına müdahale ederek kan dolaşımında daha yüksek glikoz seviyelerine neden olabilir.

Horluyorsanız veya uyku apneniz varsa, uyku kalitenizi artırmak için adımlar atmanız önemlidir. İyi bir gece rutini sürdürmek, uyku döngülerinizi düzenlemenize yardımcı olabilir ve ihtiyacınız olan dinlenmeyi almanızı sağlayabilir. Ek olarak, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme, diyabet ve diğer sağlık sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Artan Obezite Riski

Horlama ve uykusuzluk, kaliteli dinlendirici uyku eksikliği nedeniyle artan obezite riskiyle bağlantılıdır. Yeterli dinlenme olmadan vücut daha fazla kortizol üretecek ve bu da bazı insanlarda kilo alımına neden olabilecektir. Kötü bir gece uykusu da iştahın artmasına neden olarak, kişinin kilosunu korumasını zorlaştırabilir.

Bozuk uyku döngüsü nedeniyle, insanlar genellikle gece yarısı atıştırmaları ve gecenin ortasında yemek istekleri yaşarlar, bu da dikkatli bir şekilde izlenmezse kilo alımına neden olabilir. Obezite riskinizi azaltmak için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeye çalışın ve gece geç saatlerde atıştırmalarınızı sınırlayın. Ek olarak, altta yatan horlama veya uykuda solunum bozukluğuna neden olabilecek sorunları, bir doktorun yardımıyla giderin.

Depresyon

Fiziksel sağlık risklerinin yanı sıra, bu bozukluklar depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına da yol açabilir. Yeterli dinlendirici uyku olmadan vücut, depresyona ve ruh hali değişimlerine neden olabilen kortizol gibi daha yüksek seviyelerde stres hormonları üretecektir. Çalışmalar, ayrıca uyku apnesi olan kişilerin depresyon teşhisi konma olasılığının, durumu olmayanlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Horlarsanız veya uyku bozukluklarıyla ilişkili başka semptomlar yaşarsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir. Depresyon riskinizi azaltmak için konuşma terapisi ve yaşam tarzı değişiklikleri gerekli olabilir. Ek olarak, her gece önerilen 7-9 saatlik uykuyu almak, ruh sağlığını iyileştirmeye ve stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Kognitif Bozukluk

Yeterli uyku olmadan beyin düzgün çalışamaz, bu da hafıza kaybı ve konsantre olma güçlüğü gibi bir dizi bilişsel bozukluğa yol açar. Dinlendirici uyku eksikliği de bunama gelişme riskinin artmasına neden olabilir.

Siz veya tanıdığınız biri horluyorsa, daha fazla bilişsel gerileme riskini azaltmak için, altta yatan nedeni mümkün olan en kısa sürede belirlemek ve ele almak önemlidir.

Belki stres, hareketsiz bir yaşam tarzı veya altta yatan bir sağlık sorunu horlamanıza neden oluyordur. Herhangi bir olası uyku bozukluğu solunum sorununu belirlemek için doktorunuzla konuşun. Bazı durumlarda, yaşamın ilerleyen dönemlerinde bilişsel bozulma riskini azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri gerekli olabilir.

Gördüğünüz gibi, horlama ve uyku bozuklukları tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sadece obezite ve diyabet riskini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda depresyona ve bilişsel bozukluğa da yol açabilirler.

Horluyorsanız veya bu durumlarla ilişkili başka semptomlardan şikayetçiyseniz, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım alın. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve her gece yeterince dinlendirici uyku almak, gelecekte daha fazla komplikasyon geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP