Milli Eğitim Bakanlığından 45 Bin Atama Müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığından 45 Bin Atama Müjdesi

ABONE OL
Nisan 1, 2023 17:53
Milli Eğitim Bakanlığından 45 Bin Atama Müjdesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birçok öğretmen adayının sabırsızlıkla beklediği atama müjdesi sonunda geldi. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın atmış olduğu tweet ile öğretmenler de sevindirici haberi aldı. Bu atamanın koşullarını ve kriterlerini aşağıda sizler için derledik

Birçok öğretmen atama haberini sabırsızlıkla bekliyordu. KPSS 2022 puanı ile yapılan açıklamada 45 bin yeni öğretmen atamasının yapılacağı duyuruldu. Detaylar için ise milli eğitim bakanı Mahmut Özer’den açıklama beklendi. Duyurudan 5 gün sonra ise atama takvimi detaylı bir şekilde yayımlandı. Birçok öğretmenin yüzünü güldüren bu haber ile seçim öncesinde atamanın gerçekleşeceği bildirildi. Bunun için birçok öğretmen başvuru yapaya başladı.

Atama Takvimi Detayları Nelerdir?

Atama takviminde tüm detaylar ayrıntılı bir şekilde verildi. 27 Mart ve 1 Nisan aralarında mülakat ön başvuruları alındı. 4 Martta ise mülakat yerleri açıklanacak. Mülakatlar hem yüz yüze hem de online olarak yapılabilecek. Ön başvuruların alınması ve adayların başvurularının onaylanması oldukça önemli. 7 ve 16 Nisan aralarında ise mülakat süreci tamamlanacak.

Mülakata yaklaşık olarak 120 bin öğretmen girecek. Aynı zamanda mülakat sürecinin tamamlanmasının ardından iki sonra mülakat sonuçları adaylara bildirilecek. Eğer mülakat sonucunda itiraz etmek istiyorsanız bunun için gerekli itiraz süreci için belli bir takvim ve aralık verilecek. Öğretmen ataması için siz de bu takvimi detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Tercihleri için adaylara 5 gün süre tanınacak. Bunun için 2 Mayıs ve 6 Mayıs tarihleri arasından tercihleri alınacak. Tercih sonuçları ise adaylara 8 Mayıs tarihinde bildirilecek. Tercihler için gerekli olan ise mülakatı geçmiş olma şartıdır. Mülakat sürecini başarıyla tamamlayan adaylar 60 puanın üzerinde bir KPSS puanı çektiyse tercih yapmaya da hak kazanacaktır.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından paylaşılan MEB atama takvimi oldukça detaylı bir şekilde bildirilmiştir. Seçim öncesinde öğretmenler atanırken görece başlama süreleri ise 1 Eylülden itibaren olarak kararlaştırılmıştır. Atam için tüm süreç belli olduğu için aday öğretmenle de rahat bir nefes alabildi.

Atama Branş Dağılımları En Çok Hangi Branşa Yapıldı?

Geçen yıl en çok okul öncesi öğretmenliği kontenjan alırken şimdi sınıf öğretmenliğine 7878 bin kişilik atama kontenjanı verildi. Bu bölümden sonra ise en çok atama kontenjanı ayıran branşlar din kültürü öğretmenliği, psikolojik danışmanlık, özel eğitim olarak gelmektedir. Branş dallarına adama geçen yıla oranla arttırılmış olur. Genel atama sayısız da geçen yıla oranla daha fazla yapılmıştır.

Milli eğitim bakanlığının bu kararına göre en yakın sürede süreç tamamlanacak ve öğretmenlerin de atama sonuçları ortaya çıkacaktır. Her branşın yüzünü güldüren bu haber ile 45 bin öğretmen ataması sayesinde öğretmen adaylarının da yüzünde bir umut gülücüğü doğmaya başladı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP