Ramazanda Sıvı Dengesi İhmal Edilmemelidir

Ramazanda Sıvı Dengesi İhmal Edilmemelidir

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 00:51
Ramazanda Sıvı Dengesi İhmal Edilmemelidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ramazan ayının gelmesi ile beraber oruç tutulmaya başlanmakla beraber ramazanda sıvı dengesinin de sağlanması gerekmektedir. Bununla ilgili doktorlar önerilerde bulundu. Özellikle sıvı dengesini korumak vücut sağlığı için oldukça önemli noktalardan biridir.

Her Müslüman ramazan ayı ile beraber oruç tutmaya başlamaktadır. Bu noktada oruç tutarken uzun saatler boyunca açlık ve susuzluğa maruz kalmaktadır. Açlığa dayanılması mümkün olurken susuzluk konusunda da oruç tutan kişiler dikkat etmelidir. Özellikle uzmanlar iftar ve sahur arasında su tüketiminin arttırılması ve günlük tüketilmesi gereken kadar tüketilmesi gerektiğini de vurguluyor. Siz de bu noktalara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde Ramazan ayını geçirebilirsiniz.

Uzmanlar Aynı Zamanda Lifli Gıda Tüketimi Konusunda Da Uyarıyor

Eğer siz de ramazan sürecinde hamur işi ve tatlıları çok fazla tüketmeye başladıysanız bunları elinizden geldiğince azaltmalısınız. Az hamur işi ve bol lifli gıda ile siz de daha rahat bir iftar süreci yaşarsınız. Bir anda yemeğe bağlı şişkinlik ve yorgunluk hissi için yemeğin yavaş yavaş ve az miktarda yenilmesi gerekildiği de belirtildi. Siz de bu noktada dikkatli olmalı ve eğer hızlı yemek yiyorsanız bunu elinizden geldiğince engellemelisiniz.

Sık sık su tüketimi de bu noktada ihmal edilmemelidir. Uzmanlar su tüketiminin arttırılması konusunda hemfikir olup bu konuya da dikkat çekmeye devam ediyorlar. Ramazanda beslenme şekli de en önemli noktalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıvı İhtiyacınızı İçeceklerden De Karşılayabilirsiniz

On dokuz mayıs üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi beslenme ve diyetetik bölüm başkanı Prof. Dr. Pınar Sökülmez Kaya ramazanda sıvı dengesinin korunması gerektiğini ısrarla vurguladı. Bunun için iftar sofralarına sağlıklı içeceklerin eklenebileceğini ama en önemlisi suyun yerini tutamayacağını da belirtti. Sağlıklı bir yetişkin günde 2 – 3 litre arasında su içmelidir diye de ekledi.

Günlük hayatta su içmenin önemi vurgulanırken ramazanda su içmenin önemi de vurgulandı ve bunun mutlaka arttırılması gerektiği söylendi. Saatler boyu süren susuzluk ile mücadele etmek de oldukça önemli noktalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İftar Sonrası Yürüyüş Yapılabilir

İftar yaptıktan 1 – 2 saat sonra hafif tempoda yürüyüş yapmak vücut fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalışması için de oldukça önemlidir. Siz de bu konuda dikkatli olabilir ve iftar sonrası yürüyüş yapmaya da özen gösterebilirsiniz. Böylece birçok açıdan iyi hissedecek ve şişliğin de yürüyüş ile daha az olduğunu fark edeceksiniz.

Özellikle ramazan ayında yürüyüş yapmaya özen göstermeli ve böylece daha dengeli ve sağlıklı bir şekilde oruç tutma süreci yaşayabilirsiniz. Tüm bunlara dikkat etmek oldukça önemli olup uzmanlar tarafından da önemle vurgulanmaya devam etmektedir. Hafif tempoda yürüyüş konusunda birçok doktor hemfikir olup bu konuda önerilerde de bulunmaya devam etmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP