Sağlık Alanındaki Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi Kabul Edildi

Sağlık Alanındaki Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi Kabul Edildi

ABONE OL
Nisan 3, 2023 20:11
Sağlık Alanındaki Düzenlemeleri İçeren Kanun Teklifi Kabul Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık alanında yer alan bazı kanunlar incelenerek sağlık alanı düzenlemelerine gidilmesi gerektiği belirlendi. Bu noktalardaki değişikli yapılmasına dair kanun ise aile, çalışma ve sosyal işler komisyonu tarafından onaylandı.

Bu düzenleme ile sağlık alanındaki birçok konu değerlendirilecek ve daha dikkatli olunacak. Birçok konuda düzenlemelerin getirileceği kararı da verildi. Piyasadaki tıbbi ürünler sağlık bakanlığınca daha kolay izlenebilmesi için ilaç takip sistemi getirildi. Bu zorunluluğa uymaya ruhsat sahiplerine ise bazı yaptırımlar uygulanacağı belirtildi. Bu idari yaptırıma uyulması ve daha bilinçli bir şekilde sürecin tamamlanması düşünülmektedir. Sağlık ilaç düzenlemeleri de bu konu kapsamında yer alıp artık daha detaylı bir şekilde süreç ilerleyecek.

Diğer Değişimler Nelerdir?

Sağlık engeli bulunan ve buna rağmen görevini devam ettiren, ancak devam ettiremeyecek durumda olan diş hekimleri, ebeler ve sağlık meslek mensupları sağlık bakanlığının kurmuş olduğu bir komisyon ile meslekten men edilmesine dair olan hükmü kaldırılacak. Bu ise sağlık meslek kurulları tarafından yapılabilecek.

Öz3ellikle ebelerin görevleri tespit edilerek çağın gereklerine uygun bir şekilde getirilecek. Ebeler doğum sürecinde gerekli desteği verecek. Kadın sağlığının korunması için ebeler ellerinden geleni yapacak ve bu konuda geniş çaplı bir şekilde eğitim hizmet görevleri alacak.

Gebeliğin tespitinden gebe izlenimine kadar tüm süreç daha planlı ve daha iyi bir şekilde yapılacak. Ebeler bu süreçte çok daha aktif olacak. Normal doğum sürecin ebelerin müdahaleleri daha da çok artırılacak ancak bu müdahale kapsamı da yine sağlık bakanlığı tarafından belirlenecek.

Herhangi bir yetki belgesi, olmadan işlem yapan ve eğitim alanı dışında sertifika düzenleyenler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ya da 20 bin liraya varana kadar adli ceza ile cezalandırılacak. Bu kişi hakkında da belirli güvenlik önlemleri alınacak. Sağlık bakanlığı yetki belgesi yaptırımı ile insanlar kanuni gereklere artık daha da çok uymaya başlayacak. Bu nedenle de oldukça önemli ve değerli olan bir süreç olup insanların bu yaptırımları bilerek aldatmaca ve dolandırıcılıktan kaçınmalılar.

Gerekli Önlemler Her Zaman Alınacak

  • Gerekli önlemler her alanda araştırılacak ve sağlık bakanlığı bu konuda gerekli tedbirleri alacak. Düzenlemeleri çağın gereklerine uygun olarak yapacak.

  • En kısa sürede gerekli resmi prosedürler resmi olarak yayımlanacak ve yaptırımlar ve kurallar da buna bağlı olarak belirlenecek.

  • Sağlık önemli bir husus olduğu için hiçbir şekilde tolerans tanınmayacak ve yeni gelen güncellemeler ile denetim çok daha kolay ve daha net olacak.

  • Birçok kişi bu alandaki güncellemeler ile sağlık alanındaki değişimlerin ve düzenlemelerin farkına varacak.

  • Sağlığın önemi konusunda da detaylı bir şekilde düzenlemenin arttırılması gerek meslek sahibi gerek hastalar için oldukça önemlidir. Sağlık alanındaki güncellemeleri siz de takip edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP