DOLAR

28,9208

0.08%
EURO

31,4850

-0.1%
ALTIN(gr)

1.924,02

1,84%
BİST 100

8026.27

1,84%
Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar? Nasıl Alınır?

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 22:59
Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar? Nasıl Alınır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süt parası doğum yardımı ödeneği yeni doğum yapan anneleri yakından ilgilendirmektedir. Her sene doğum yardımı ödeneği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile 2023 senesinde de verilmektedir.

Süt Parası Nedir?

Süt parası, emzirme ödeneği veya doğum yardım ödeneği şeklinde de tanımlanan ve yeni anne olan kişilere verilen bir paradır. Sigortalı kadına veya karısı doğum yapan sigortalı erkeğe verilmekte olan bir ödenektir.

Süt Parası Ne Kadar? Kaç Kere Ödenir?

Süt parası her doğum için bir kere ödenen bir paradır. Resmi olarak kayıtlı çocuk sayısı kadar bir seferliğe mahsus şekilde para ödemesi alınabilir. Yan anneler her doğum ardından ödenek alabilir. 2022 yılı itibariyle emzirme ödeneği 316 TL iken 2023 senesi için bu miktar 520 TL olarak belirlenmiştir.

Kamu Görevlilerine Emzirme Ödeneği Verilir mi?

Kamu görevlisi olarak çalışan annelere, kurumun kendisi ödenek ayırdığı için SGK tarafından ekstra bir ödeme yapılmamaktadır. 4/a ve 4/b’ lilerin yararlanabildiği süt parası, kendi kurumu tarafından yapılanlara ödenmeyecektir.

Emzirme Ödeneğinin Şartları

Emzirme ödeneği almak isteyen annelerin, canlı bir doğum yapmış olması gerekmektedir. Doğum esnasında çocuğu kaybeden anne adaylarına ödeme yapılmamaktadır.

  • Doğum öncesinde en az 120 gün sigorta primi yatırılmış olması

  • Sigorta prim ödeneği konusunda borç ve yapılandırma ile alakalı sorun olmaması

  • Başvurunun sorunsuz şekilde gerçekleşmiş olması şartları aranmaktadır. Başvuru yapacak annenin ve çocuğunun TC kimliğinin olmaması emzirme ödeneği almasına engel teşkil eder.

  • Beş sene içerisinde anne emzirme ödenek başvurusunda bulunmuş olmalıdır. Aksi halde hak düşmesi durumu söz konusudur.

Süt parasından yararlanacak olan erkek için prim ödeme günleri aynı şekilde geçerli olacaktır. En az 120 gün prim yatırılmış olması şartı erkek sigortalı için de geçerlidir.

Süt Parası Nasıl Alınır?

SGK dilekçe şartı kaldırıldığı için e devlet üzerinden sisteme otomatik olarak süt parası ödeneği düşmektedir. Anneler süt parası başvurusu için PTT üzerinden nakit yardım parasını alabilir. E devlet şifresi olmayanlar PTT üzerinden şifre alarak, TC kimlik numarası ile sisteme giriş ardından doğum parası bilgilerine ulaşabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP