DOLAR

28,9294

0.08%
EURO

31,4719

-0.14%
ALTIN(gr)

1.921,30

1,69%
BİST 100

8026.27

1,69%
Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

ABONE OL
Nisan 3, 2023 16:26
Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar, Nasıl Alınır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Torun bakım maaşı, ülkemizin sağladığı yardımlar arasında karşımıza çıkıyor. Bu yardım farklı kategoriler altında incelenebiliyor. Uygun görülen kişiler ise Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu maaşı alabiliyor. Kadına destek kapsamında uygulanan bu yardım büyükanneler tarafından alınabiliyor.

Bu maaştan faydalanmak için öncelikle başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvurunun ardından yapılan inceleme ile kişinin bu yardımdan faydalanıp faydalanamayacağı belirleniyor. Bebekler 3 yaşına gelene kadar verilen bu destek, 12 ay süre ile 425 Türk Lirası olarak veriliyor.

Torun Bakım Maaşı için Başvuru Nasıl Yapılır?

Anneanne ya da babaannelerin faydalanabileceği bu maaş için öncelikle resmi bir başvuruda bulunmak gerekiyor. Torun bakma maaşı için başvurular internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabileceği gibi yüz yüze de gerçekleştirilebiliyor. Başvurular için belirlenmiş olan tarihler aralığında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılan başvurular yalnızca Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi web sitesinden alınıyor. Yüz yüze başvuruda bulunmak isteyenler ise SGK İl Müdürlükleri aracılığı ile başvuruda bulunabiliyor. İstenen belgeleri sunmanın ardından başvuru tamamlanmış oluyor.

Torun Bakım Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Torun bakım desteğinden faydalanmak için bazı şartları yerine getiriyor olmanız önem taşıyor. Aksi takdirde bu desteği alabilmeniz mümkün değil. Torun bakım maaşı şartları ise aşağıdaki gibi sıralanabiliyor:

  • Türkiye vatandaşı olmak

  • Bakanlık tarafından destek sağlanan il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak (Ankara, Gaziantep, İstanbul, Antalya, Bursa, Sakarya, İzmir, Konya, Tekirdağ, Kayseri)

  • Bakımı üstlenilecek torun ile aynı şehirde yaşıyor olmak

  • Çocuk sahibi anne için 18 yaşından büyük olmak

  • Bakılacak çocuk için 3 yaşından küçük olmak

  • Çocuğun başka bir bakıcısının olmaması

  • Devletten bakıcı desteği almıyor olmak

Farklı Şehirde Yaşayanlar Torun Bakım Maaşı Alabilir Mi?

Farklı şehirde yaşayanlar maaştan faydalanabilir mi sorusu merak ediliyor. Eğer büyükanne torunu ile aynı ilde ikamet etmiyorsa torun bakım desteğinden faydalanması ise mümkün değil. Torun bakım parası için en önemli şartlardan biri başvuranın bebek ile aynı ilde ikamet ediyor olmasıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP