Türkiye’de Çip Üretimi Başlıyor!

Türkiye’de Çip Üretimi Başlıyor!

ABONE OL
Mayıs 3, 2023 15:51
Türkiye’de Çip Üretimi Başlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu içeriğimizde Türkiye’de çip üretimi konusunda kişiler için detaylı şekilde bilgi verilecektir. Çipin üretim aşaması ve de hangi teknolojini kullanılacağı konusunda açıklamalar yer alır.

Türkiye Çip Üretimi

TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde yapılmakta olan çipo üretimi yatırımı IDEA Incubation kuluçka merkezinin açılış töreni gerçekleşmiştir. Türkiye’nin kısa süre içerisinde çip üretimine başlaması beklenmektedir. Çip krizinin devam ettiği ve de etkisini sürdürmekte olduğu günümüzde ekonomilerin güvence altına alınmasını sağlamak için çok ciddi programlar yürürlüğe girmiştir.

ABD ve AB çip yasası ile iki önemli bölge yarı iletken, yonga ve çip üretimi teşvikine başlamıştır. Şimdi ise çip üretim tesisi yatırımı açılış töreninde konuşmuş olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ülkenin yerli çip üretimi yapacağını açıklamıştır. Türkiye çip üretimi ne zaman yapılacak? Konusunda ise Varank, 12 ay içerisinde 65 nanometre olan çiplerin üretilebileceğini belirtmiştir. Kurulacak olan tesisler de bunun için katar ile işbirliği yapacaktır.

Türkiye Çip Üretimi İçin Nasıl Tesisi Kuruyor?

Türkiye’de üretilmesi planlanan ve de çok ciddi şekilde üzerinde durulmakta olan çip konusunda bu çip tesisinin de son derece önemli bir yerdi vardır. Çip endüstrisinin kürsel pazar büyüklüğünün 1 buçuk trilyon dolara yaklaşacağı söylenmektedir.

Çip üretimi milletin güvenliği açısından da son derece önemli olmakla beraber çip endüstrisine yönelik olan yeni adımlar da uygulamalar eşiğinde planlanmaktadır. Türkiye çip üretimi tesisi nasıl kuruluyor? Konusunda ise Gebze yerleşkesi belirlenmiş olup burası iki ülkenin de ihtiyaç duymakta olduğu ve de geliştirilmiş olan teknoloji için son derece önemlidir.

Türkiye Çip Üretimi İçin Kimle Anlaştı?

Türkiye’de yapılması planlanmakta olan çip üretiminde Türkiye çok ciddi çalışmalara başlamış ve de bunun için de Katar ile işbirliği yapılacağı aktarılmıştır. Katar Hamad Bin Khalifa Üniversitesi ve de TÜBİTAK arasında sağlanmakta olan işbirliği ile çip üretimi hayata geçecektir.

30 milyon doları bulmakta olan makine ve ekipmanların da Katar tarafından temin edileceğini belirtilmiştir. TÜBİTAK BİLGEM ise temiz odasından ve de tesisin işletilmesinden sorumludur. Türkiye çip üretimi için kimle anlaştı? Konusunda Katar’ı belirtmek doğru olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP