Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler

ABONE OL
Mayıs 4, 2023 00:54
Yeşil Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurtdışı seyahatleri için yetkili kuruluşlar tarafından verilmekte olan yeşil pasaport yenileme için gerekli belgeler vardır. Bundan dolayı kişilerin tam ve eksiksiz şekilde bu belgeleri bulundurması ve bu doğrultuda pasaportu yeniletmesi gerekir. Yabancı ülke yetkililerinin kimlik doğrulaması noktasında oldukça önemli olan ve kimlik niteliği taşıyan bu pasaportun belirli bir süresi vardır. Bu sürenin bitmesinin ardından kişilerin pasaportu yenilemesi gerekir.

Yeşil pasaportun yenilenmesi için kişilerin yanlarında bulundurması gereken başvuru talep formları, TC kimlik numaralı olan nüfus cüzdanının aslı, pasaport yenileme için işlem bedeli yatırılmamakta ve ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Yeşil pasaport yenileme işlemlerinde kişiler harç bedeli ya da defter ücreti ödememektedir. 18 yaşından küçük olan kişiler için de velilerden alınmış olan muvafakatname olmalıdır. Yeşil pasaport yenileme ücretli mi? konusunda da kişilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Pasaport yenileme işlemi nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü ya da E – devlet sistemi üzerinden yenileme işlemleri yapılmaktadır. Aynı zamanda kişilerin alo 199 çağrı merkezi ile de irtibata geçerek randevu alması son derece mümkündür. Alınan randevu sayesinde kişiler giderek en hızlı ve pratik şekilde pasaportu yeniletebilir ve istediği zaman pasaportunu yenileyebilir.

Alınan randevuya gidilememesi durumunda da kişinin mağdur olmaması adına randevu tarihini takip etmesi ve randevuyu kaçırmaması gerekmektedir. Kişilerin randevuya gidememesi halinde de yarım saat önceden arayarak iptal işlemini gerçekleştirmesi önemlidir. Yeşil pasaport yenileme nasıl yapılır? Konusunda belirtilenler dikkate alınmalıdır.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport alabilmek için kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bundan dolayı 10 yıl süreli olarak memur olanlara onların eşlerine ve de çocuklarına yeşil pasaport verilmektedir. Bu pasaporta sahip olanlar da belirli sürelerle pek çok ülkeye vizesiz şekilde gidebilir.

Kadrolu memur ve kamu görevlilerine, devlet sporcusu olan kişilere, emekli olan eski belediye başkanına, büyükşehirlerdeki il ve de ilçe başkanlarına, TBMM eski bakanlarına ve üyelerine verilir. Yeşil pasaport kimlere verilir? Konusunda kişilerin bu niteliklere sahip olması gerekmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP