DOLAR

28,9208

0.08%
EURO

31,4850

-0.1%
ALTIN(gr)

1.924,02

1,84%
BİST 100

8026.27

1,84%
2023 Milletvekili Maaşı Ne Kadar? Milletvekili Aylık Maaşı Ne Kadar?

2023 Milletvekili Maaşı Ne Kadar? Milletvekili Aylık Maaşı Ne Kadar?

ABONE OL
Mayıs 8, 2023 18:27
2023 Milletvekili Maaşı Ne Kadar? Milletvekili Aylık Maaşı Ne Kadar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde Türkiye Büyük Millet Meclisinde vekil olarak halkı temsil eden milletvekilleri ne kadar maaş alıyor, sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

2023 yılı birlikte memur ve asgari ücretin artmasıyla milletvekili maaşlarının da ne kadar artacağı merak konusu oldu.

Memurlara yapılan %30 zam miktarı milletvekili maaşlarını da doğrudan etkilemiştir. Son iki yılda milletvekili maaşlarında ciddi anlamda bir artış olduğunu görmekteyiz.

Konuyu daha ayrıntılı ele alırsak; 2021 yılında 25.000 TL olan bir milletvekilinin maaşı, 2022 yılının ilk yarısında 40.000 TL olarak hesaplara yansımıştır. 2022 yılında uygulanan Temmuz zammı ile birlikte milletvekili maaşları 56.000 TL’ye çıkartılmıştır.

2023 yılında ise %30 zam ile birlikte milletvekili maaşları, 73 bin 379 TL olarak belirlenmiştir.

2023 Yılı Milletvekili Maaşları Nasıl Belirlenmektedir?

Türkiye’de 5 yılda bir yenilenen seçim ile Türkiye Büyük Meclisinde görev yapan Milletvekilleri milletin vekili olarak mecliste milleti temsil etmektedirler. Aynı zamanda halkın çıkar ve hakkını korumakla halkın seçtiği bu kişiler belli bir miktar maaş almaktadırlar.

Milletvekilleri yasama görevlerini yerine getirirken aldıkları maaş belli şartlara göre belirlenmektedir. Milletvekilleri maaşları ödenek, yolluk ve emekliliklerine dair kanun hükümleri ile belirlenmektedir.

Milletvekili maaşı belirlenirken kanununun 1. Maddesi şudur:

  • TBMM üyelerinin aylık ödeneklerinin miktarı, en yüksek devlet memurunun almakta olduğu miktar kadardır. En yüksek devlet memuruna ödenenlerden gelir vergisine tabi olmayanlar bu kanun çerçevesinde gelir vergisine tabi olmaz.

  • TBMM üyelerine bu madde kapsamında hesaplanacak aylık ödenek miktarının yarısı yolluk adı altında ödenmektedir. Ayrıca bu yolluklar hiçbir şekilde haczedilemez.

  • Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri en yüksek devlet memurunun sahip olduğu mali haklardan yararlanmaktadır.

Bunlara ek olarak 2023 yılı millet vekili maaşı belirlenirken en yüksek devlet memuru statüsünde Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı ifade edilmektedir.

Milletvekilinin Görev Ve Yetkileri Nelerdir?

Milletvekillerini aday oldukları bölgenin halkı seçmektedir. Her bir milletvekili hangi bölgenin halkı tarafından seçilmişse o bölgenin sorunlarını meclise taşımakla görevli olmasının yanında o sorunları çözmekle sorumludur.

Milletvekilleri seçildikleri bölgenin halkını temsil etmekle halkın yetki verdiği kişiler olarak vatandaşları haklarını savunmak ve çıkarlarını korumakla görevlidir. Ayrıca milletvekilleri kanun yapar ve ülke yönetimini de katkıda bulunur.

Milletvekilleri sadece seçildikleri bölgeyi değil bütün ülkeyi temsil etmekle yükümlüdür. Bütün ülke vatandaşının istek ve önerilerini dikkate alarak meclise taşımalıdır.

Milletvekilleri mevcut olan yasaları kaldırma veya değiştirme yetkisine sahiptir. Ayrıca Gensoru hazırlamak, meclis araştırması yapmak, ülkenin gündemini meclise taşımak, bütçe kanun tasarısı hazırlamak gibi önemli görevleri de bulunmaktadır.

Milletvekili Olma Şartları

Yönetim şekli demokrasi olan ülkelerde halkı temsil eden ve seçimle vekil olan kişilere milletvekili denilmektedir.

Milletvekilleri 5 yılda bir yapılan seçim ile belirlenmektedir. Milletvekili adayları herhangi bir partiden olacağı gibi bağımsız bir şekilde de seçime girebilir. Şu an 579 milletvekili mecliste görev yapmaktadır.

Milletvekili adayı olmak isteyenler milletvekili olma şartlarını araştırırken 2023 yılı milletvekilleri ne kadar maaşı alıyor, sorusunun cevabını da merak etmektedir.

18 yaşını doldurmuş olanlar siyasi partilerden birine adaylık başvurusu yapabilirler. Bağımsız aday olmak isteyenler ise İl seçim kuruluna başvuru yapabilirler.

Milletvekili olmak için ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Bütün devlet memurluklarında olduğu gibi milletvekili olmak için de askerlik görevini tamamlamış olmak gerekmektedir.

Kamu hizmetinden yasaklı olmamakta milletvekilliği için aranan şartlardan biridir. Ayrıca milletvekili olmak için taksiratlı suçlar dışında 1 yıldan fazla hapis cezası almamak gerekmektedir.

Devlet memurları ve yargı mensupları işlerinden istifa ederek milletvekili adayı olabilirler. Partilerin belirlediği ücreti ödeyerek kişiler milletvekili aday adayı olurlar partilerin değerlendirmesi sonucunda seçilirlerse milletvekili adayı olarak herhangi bir partinin çatısı altında seçime girebilirler.

2023 Yılı Milletvekillerine Yapılan Maaş Zammı Ne Kadar Oldu?

Son bir yılda asgari ücretin artırılması, emekliye yapılan zam ve memur zammı ile birlikte milletvekili maaşına yapılan zam toplamı ise 33 bin 542 TL olarak kayıtlara geçmiştir.

Milletvekili emekli maaşı ise son bir yılda yapılan %176 zam ile birlikte 51 bin 970 TL’yi bulmuştur.

2023 yılı güncel hali ile milletvekili maaşı 73 bin 379 TL olarak hesaplara yansımaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP