DOLAR

28,9208

0.08%
EURO

31,4850

-0.1%
ALTIN(gr)

1.924,02

1,84%
BİST 100

8026.27

1,84%
Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim?

Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim?

ABONE OL
Mayıs 12, 2023 15:47
Çalışırken İşsizlik Maaşı Almaya Devam Edebilir Miyim?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kişilerin çalışmadığı zamanlarda almakta olduğu işsizlik maaşı konusunda çalışırken işsizlik maaşı almaya devam edilir mi? İşsizlik maaşı mevcut olan iş akdinde çalışırken ve hiçbir şekilde kusur ve kastı bulunmaksızın kişinin işinden olması durumunda verilir. Sigortalı olarak çalışmakta olan her işçinin işsizlik sigortası ve primi, çalışma süresiyle kazandığı haktır. Bu ödenek işsizken alınabilmekte ve bazı durumlarda da kesilmektedir.

İşsizlik maaşına başvurup da bu ödeneği almak durumunda olan kişilerin sağlık sigortası primleri de yatırılır. Bu nedenle işsizlik ödeneği almak durumunda olan kişilerin bu ödeneğin kesilmesine yol açacak bazı durumlardan uzak durmasında fayda vardır. İşsizlik maaşı alan bir kişi bazı şartlardan dolayı sigortalı bir işe girmek ister. Bir işe başvurulması ve başlanması halinde de işsizlik ödeneği zaman kesilir? Konusunda kişinin işe girmesi ve sigortalı olarak çalışması şartı vardır.

İşsizlik Maaşı Dondurulur Mu?

İşsizlik maaşının dondurulma işlemi durumdan duruma değişiklik göstermektedir. Çalışanların işsiz kalmakta olduğu süre boyunca aldıkları işsizlik maaşı bireyin maaşını alırken çalışmaya başlaması durumunda dondurma işlemi yapması farklılık gösterir. Bu nedenle işsizlik maaşı dondurulur mu? Konusunda kişinin yeniden işe başlaması ve kanunen şartlarında sağlanması gerekmektedir.

Kişinin çalışmaya başladığı sürede şartlar yerine getirilmezse ve işyeri yüzünden tekrar işsiz kalırsa kaldığı yerde bu işsizlik maaşını alabilir. Diğer seçenek ise kişinin işsizlik maaşı alırken iş bulması halinde tüm şartlar sağlanmasına rağmen işveren tarafından işe son verilirse kanunen kişi işsizlik maaşına başvurarak maaşını alabilir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşının alınması için kişilerin belirli şartları taşıması ve bunları yerine getirmiş olması gerekir. Bu yüzden kişinin kendi istek ve kusuru olmadan işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekir.

Kişinin son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması şartları da değişiklik gösterdiği için kişinin 120 gün boyunca hizmet akdine tabi olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir? Konusunda kişilerin bu detayları ve önemli noktaları bilerek hareket etmesinde fayda vardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP