Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Karadeniz Gazı Mesajı ( İthal Gaz ) Olduğu Ortaya Çıktı
  • Yeniçağ Haber
  • GÜNDEM
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Karadeniz Gazı Mesajı ( İthal Gaz ) Olduğu Ortaya Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Karadeniz Gazı Mesajı ( İthal Gaz ) Olduğu Ortaya Çıktı

ABONE OL
Eylül 18, 2023 23:15
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Karadeniz Gazı Mesajı ( İthal Gaz ) Olduğu Ortaya Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’de doğalgaz keşfinden sonra gündeme gelen ücretsiz erişimle ilgili açıklama yapmıştı. Erdoğan, bir aylık ücretsiz kullanıma dair “Hayırlı olsun” mesajları iletmişti Ancak, karadeniz doğalgazının henüz test aşamasında olduğu ve evlere ücretsiz verilen gazın ithal olduğu ortaya çıktı.

TPAO’dan Açıklama Yapıldı

Doğal gazın henüz test aşamasında olduğunu açıklayan TPAO, bu üretimlerin yılsonuna kadar devam edeceğine dikkat çekti. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Şırnak Cizre’deki konuşmasında, Karadeniz’den çıkarılmaya başlandığı söylenen gazın henüz test aşamasında olduğunu ve test üretimin yıl sonuna kadar devam edeceği ve testlerin bitmesiyle birlikte BOTAŞ ile sözleşmenin imzalanacağını söyledi.

Özel Şirketlerin Mesajı

Özel şirketler tarafından dağıtılan doğal gaz ile ilgili ilk mesajda, “Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği Karadeniz gazının devreye alınmasından dolayı 31 Mayıs 2023 tarihine kadar oluşturulacak ilk faturanız devletimiz tarafından karşılanacaktır” denildi. Ancak seçim haftasına girildiği için şimdi ödenen fatura tutarı da belirtilerek aşağıdaki mesaj gönderilmeye başlandı: “Sayın abonemiz, …. nolu sözleşme hesabınıza ait 18/05/2023 son ödeme tarihli 110 TL tutarlı doğalgaz tüketim faturanız Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri çerçevesinde devlet tarafından karşılanmaktadır. Karadeniz gazımız hayırlı olsun.” Bu, hükümetin doğal gaz faturalarını karşıladığı anlamına gelmektedir, ancak Karadeniz gazından dağıtım yaptığı söylemesine rağmen gazın ithal gaz olduğunun ortaya çıkmasıyla Karadeniz gazını yıl sonuna kadar kullanmayacağımız anlaşıldı.

Testleri sürmekte olan Karadeniz doğalgazı, henüz imzalar atılmadığı için ithal olarak üretiliyor. Karadeniz’den çıkarılan doğalgazın testleri bir sene boyunca devam edecek. Bu süre zarfında ise yurt dışından ithal olarak kabul edilecek. BOTAŞ ile kontratlar imzalandıktan sonra ise yerli doğalgaz tesisi faaliyetlerini sürdürmüş olacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP