DOLAR

28,9878

0%
EURO

31,1735

-0.15%
ALTIN(gr)

1.846,50

-1,06%
BİST 100

7728.44

-1,06%
Fransa’da 2023 Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Fransa Asgari Ücreti Ne Kadar?

Fransa’da 2023 Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Fransa Asgari Ücreti Ne Kadar?

ABONE OL
Mayıs 6, 2023 22:18
Fransa’da 2023 Asgari Ücret Ne Kadar? Güncel Fransa Asgari Ücreti Ne Kadar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda asgari ücretin en çok merak edildiği ülkeler arasında olan 2023 Fransa asgari ücret miktarı ne kadar, sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hem yaşamak hem de çalışmak açısından birçok kişi tarafından araştırılan Fransa’da asgari ücretli nasıl bir hayat yaşamaktadır. Asgari ücretle çalışan aileler Fransa’da neler yapabilmektedir. Türkiye ve diğer ülkelerle kıyaslandığında Fransa’da asgari ücretli olmak avantajlı mıdır, sorularının cevabını da yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Fransa alım gücü yüksek bir ülkedir. Dolayısıyla ülkede yaşam gücü de yüksektir. Her ne kadar son 31 yılın en yüksek enflasyonu yaşansa da ülkede enflasyon %5,8’dir.

2023 yılı Fransa asgari ücret saatlik 10,57 Euro olarak belirlenirken haftalık ise bu miktar 390 euro olmaktadır. Aylık ise asgari ücretli yaklaşık 1,645,58 euro olmaktadır. Net olarak ise aylık 1,302 Euro olmaktadır.

Fransa 2023 Yılı Asgari Ücret ve Asgari Ücretlinin Vergisi Nedir?

En düşük işçi maaşı olarak belirlenen asgari ücret o ülkenin gelişmişlik düzeyini de yansıtmaktadır. Fransa bu anlamda alım gücü yüksek bir ülke olarak haftada 35 saatlik çalışmaya karşılık aylık asgari ücret net olarak 1,302 Euro olarak belirlenmiştir.

Fransa’da brüt olarak 1600 Euro olan asgari ücret 2023 yılında 1 euro 21,50 TL’ye denk gelmektedir. Yani Türkiye ile kıyasladığımızda Fransa’da asgari ücret 28.000 TL gibi bir rakama denk gelmektedir.

Fransa’da brüt asgari ücret 1645 euro olurken bunun %20’si vergi olarak kesilmektedir. Buna göre ise 2023 Fransa asgari ücret net olarak 1,302 Euro olmaktadır.

Fransa’da Asgari Ücret İle Çalışanların Oranı Nedir?

Gelişmiş bir ülke olan Fransa’da halkın çoğunluğu bilişim, sağlık, eğitim gibi alanlarda yüksek maaşlarla çalışmaktadır.

Halkın %8 gibi bir oranı temizlik görevlisi, garsonluk ve diğer işlerde asgari ücretli olarak çalışmaktadır.

İnsanlar Fransa’da her ne kadar asgari ücret miktarı kadar maaş alarak çalışsa da ek mesai, aile yardımları gibi desteklerle asgari ücretin üstünde ödeme almaktadırlar.

Fransa’da çocuk sahibi çalışanlara sağlık ve sosyal yardım yapıldığı için asgari ücretle geçinmek zor değildir.

Fransa diğer birçok ülke ile karşılaştırıldığında ödenen minimum ücretler bile gayet iyi meblağlar olduğu için asgari ücretli için yaşam standartları gayet iyidir.

Fransa’da Asgari Ücretle Nerede İş Bulmak Daha Kolaydır?

Fransa’da asgari ücret karşılığında iş bulmak isteyenlere iş imkanının en çok olduğu şehir, Lille olarak araştırılmıştır.

Belçika’ya sınırı olan bir şehir olan Lille Avrupa Kültür başkenti olarak seçilmiştir. Türkiye’den buraya direkt uçak bulunmamaktadır.

Fransa’da asgari ücret ile iş imkânı olan ikinci şehir ise Grenoble olarak karşımıza çıkmaktadır. 3. Şehir Dijon olurken asgari ücret ile iş imkânı olan 4. Şehir Lyon’dur. Fransa 2023 asgari ücret aylık net 1,302 Euro olarak çalışmak isteyenler için iyi bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fransa’da Asgari Ücretlinin Giderleri Ne Kadardır?

Fransa’da asgari ücretle çalışan bir kişiyi geçim şartları olarak neler beklemektedir? Öncelikle Fransa’da şehir merkezinde tek odalı bir ev kiraladığınızı var sayalım. Kira gideriniz ortalama 1250 Euro olmaktadır. Eğer 3 odalı bir ev tercihiniz varsa bu miktar 1700 Euro’ya yükselmektedir.

Dışarda yemek yemek isteyen bir kişi ortalama 20 Euro ödemektedir. Aylık 75 Euro ise otomobil kullanmadan yol masrafınız çıkabilir.

Fransa’da Asgari ücret ile Çalışılabilecek İş İmkanları

Yaşamak için en çok araştırılan ve tercih edilen şehirlerden olan Fransa asgari ücret aylık 1,302 Euro olurken hangi işlerde çalışabilirim sorusu da sıkça sorulmaktadır.

Öncelikle Fransa ekonomik olarak gelişmiş ülkeler arasındadır. Fransa’da en çok hizmet sektöründe işçiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da genellikle yabancılardan oluşmaktadır.

Temizlik sektöründe çalışan işçiler, ev tadilatı yapabilecek işçiler, tamirciler, garsonlar, kafe, bar ve restoranda çalışacak işçiler, tarım işçisi, tesisat, soğutma, yalıtım, ısıtma gibi alanlarda çalışacak ustalar, tekstil fabrikasında çalışacak işçiler, otellerde çalışacak işçiler, endüstri alanında çalışacak işçiler vb.

Avrupa ülkeleri arasında en gelişmişlerden olan ve halkın yaşam şartlarının yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Fransa 2023 asgari ücret haftalık 390 Euro olurken aylık net 1,302 Euro olmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP