İsviçre İkinci Turun Favorisi Erdoğan Diyor

İsviçre İkinci Turun Favorisi Erdoğan Diyor

ABONE OL
Ağustos 9, 2023 03:13
İsviçre İkinci Turun Favorisi Erdoğan Diyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsviçre basını Cumhurbaşkanı seçimi için favori ismin kim olduğunu açıkladı. Seçimleri haber yapan İsviçre medyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı favori gösterdi. Yüzde elli barajı aşılmadığı için ikinci tura kalan seçimler 28 Mayıs’ta yeniden gerçekleşecek.

İsviçre Basınında Geniş Yer Buldu

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri birçok ülkede olduğu gibi İsviçre’de de dikkatleri üzerine çekti. İkinci tura sarkan seçimler ardından İsviçre’de Almanca ve Fransızca yayınlanan gazeteler favori olarak Erdoğan’ı gösterdi.

Muhalefet İç Karartıcı Olarak Değerlendirildi

Erdoğan’ı ikinci turda favori olarak gösteren SRF televizyonu, muhalefet partisini iç karartıcı olarak değerlendirdi. İsviçre basını, muhalefetin hayal kırıklığına uğradığı ve genel tabloda iç karartıcı yorumlar olduğunu belirtti.

Depremlere Rağmen Erdoğan Seçildi

İsviçre basını, Erdoğan’ın seçmenler tarafından yeniden tercih edilmesi konusunda yorumda bulundu. Habere göre, büyük depremlere ve ekonomik sıkıntılara rağmen seçmenler güvenmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile alakalı anketlere değinen İsviçre basını, tersi görüşlerin olduğu yönünde bilgi verdi. Blick Gazetesi, Pazar günü oy kullanan seçmenlerin, iki hafta sonra yapılacak seçimler sonunda yeniden Erdoğan’ı seçeceklerini belirten ifadeler paylaştı.

Gazetede Erdoğan’ın yeni seçimi de kazanacağına dair detaylar yer aldı. Ayrıca Türkiye konusunda uzman görüşlere yer verilerek, muhalefette hayal kırıklığı yaşandığı vurgulandı.

Erdoğan’ın psikolojik açıdan üstünlüğü ele geçirdiğini yazan bir başka gazete, Erdoğan’ın yeniden favori olacağını belirtti. Fransızca yapılan gazetelerden birinde Erdoğan’ın çekişmeli bir yarış içerisinde yer aldığı da belirtildi. İkinci tur seçim için gücü elinde tutması beklenen Erdoğan’ın kazanacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Almanca Gazete “Rüzgar” Benzetmesi Yaptı

İsviçre’de Almanca yayın yapan Tages Anzeiger ve Neue Zürcher Zeitung (NZZ) gazeteleri Erdoğan ve muhalefet partileri ile ilgili yorumlarda bulundu. Tages Anzeiger gazetesi, milletvekili sayısı bakımından muhalefet partisi üstünlük kuramadı yorumunda bulundu.

Neue Zürcher Zeitung gazetesi, Erdoğan’ın ikinci tur seçimlerde arkasındaki rüzgarla yer alacağı yazıldı. Bir başka haberde de ilk seçimde kazanan çıkmadığı ve ikinci turda birinci tura istinaden Erdoğan’ın favori olduğu belirtildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci turu kazanması halinde manevra alanının sınırlı olacağı belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP