DOLAR

28,9887

0%
EURO

31,1880

-0.1%
ALTIN(gr)

1.852,19

-0,75%
BİST 100

7771.36

-0,75%
Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 23:22
Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haklı sebeple işinden ayrılan ya da işveren tarafından işten çıkarılan kişiler kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılır? konusunda merak içinde olmuşlardır.

Kıdem tazminatı hesaplama: İş akdinin sonlanması, askerlik, ölüm gibi sebeplerden dolayı işinden olan kişilere en az 1 yıl çalışmış olmak şartı ile çalıştığı her yıl ile son aldığı brüt maaşın çarpılması sonucunda ortaya çıkan tutar şeklinde hesaplanır.

İhbar tazminatı hesaplama: İşçi ya da işveren iş sözleşmesini belirsiz süreli feshetmek için birbirine bildirmelidir. Belirlenen sürelere uyulmadığı takdirde bu süre tutarınca ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır.

İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İşçi veya işveren belirsiz süre ile iş sözleşmesini feshetmek istediğinde bunu karşı tarafa bildirmek zorundadır. Bu sürelere uymayan kişiler uymadıkları süre tutarınca ihbar tazminatı ödemeye mecbur kalır. Hak kazanılan ihbar tazminatı nasıl hesaplanır açıklayalım.

İşçi eğer 6 aydan az zaman çalışmışsa 2 haftalık ücret kadar ihbar tazminatına hak kazanır.

İşçi 6 ay ile 1,5 yıl zarfında çalışma süresi varsa 4 haftalık ücret kadar ihbar tazminatına hak kazanır.

İşçi 1,5 ile 3 yıl arasında çalışmışsa 6 haftalık ücret tutarında ihbar tazminatı almaya hak kazanır.

İşçi eğer ki 3 yıldan daha uzun süre çalışmışsa 8 haftalık alacağı ücret tutarında ihbar tazminatı almaya hak kazanır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatına hak kazanmak için en az 1 yıl aynı işyerinde çalışmış olmak gereklidir. En az bir yıl işyerinde çalışan kişiler için kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? anlatalım.

Kıdem tazminatı, işçinin işyerinde çalıştığı her 1 yıl için, brüt ücretin 30 günlük tutarı olur. Bu otuz günlük ücret hesaplanırken normal ücret ve çalışanın diğer menfaatleri göz önünde bulundurulmasıyla oluşur.

Çalışan o şirkette kaç yıl çalışmışsa en sn aldığı brüt ücret ile çalıştığı yıl sayısı çarpılarak bir rakam oluşturulur. Artakalan aylar güne çevrilir, son brüt ücret ise 365’e bölünür ve günlük ücret bulunur.

Son olarak günlük ücret ile güne çevrilmiş olan çalışma süreleri çarpılır ve kıdem tazminatı tüm hesaplanan rakamların toplanmasıyla belirlenir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP