Muharrem İnce İstifası Sonrası Neler Olacak?

Muharrem İnce İstifası Sonrası Neler Olacak?

ABONE OL
Mayıs 13, 2023 01:22
Muharrem İnce İstifası Sonrası Neler Olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı seçimi kızışırken Muharrem İnce’den çok ses getirecek bir hamle geldi. 4 Cumhurbaşkanı adayı içerisinde yer alan İnce, 11 Mayıs itibariyle yani seçime ramak kala adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Ülke gündemi seçime 3 gün kala Memleket Partisi Lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin istifa etmesiyle çalkalandı. Bir gün önce rahatsızlandı haberi yayılan İnce’nin bir basın toplantısı yapması beklenirken kameralar karşısına geçen İnce istifa ettiğini açıkladı.

İnce’nin İstifa haberiyle piyasalar coştu altın ve dolar yükselişe geçti. Parti liderleri tek tek görüşlerini açıkladı. Kimisi saygı duydu kimisi üzüldüğünü belirtti.

Muharrem İnce’nin bir kaset ifşası haberleri ile istifa etmesi konuşulurken siyasiler bu bir kumpas diyerek birbirini suçladı. Muharrem İnce istifası ile birlikte birçok konu ve tartışma da konuşulmaya başladı.

Bunlardan ilki ve en önemlisi yurt dışı oylarıyla ilgiliydi. Yurt dışında oy verme süreci tamamlandı ve oylar Ankara’ya getirildi. Peki Muharrem İnce’ye verilen oylar ne olacak şimdi? Oy Pusulasında bir değişikliğe gidilecek mi? Muharrem İnce için kullanılan oylar geçerli sayılacak mı?

Yurt Dışı Oylarının Durumu Ne Olacak?

Bu konuda YSK yetkilerinin açıklamasına göre oy pusulasında herhangi bir değişiklik yapılmayacak ve yurt dışından aldığı oylar geçerli sayılacak.

YSK parti temsilcileri bu konu da eğer İnce ilk turda kazanırsa ikinci tur için aday olmayacak ve seçime giremeyecek açıklamalarında bulundular. Böyle bir durum yaşandığı takdirde 2. ve 3. Gelen Cumhurbaşkanı adayları 2. Turda yarışacak açıklamaları yapıldı.

Bütün siyasi parti YSK temsilcilerinin açıklaması bu yönde oldu. Ayrıca seçmen dilerse çekilen aday için de oy verebilir yorumu da yapıldı.

Merak edilen Muharrem İnce oyları akıbeti bu şekilde değerlendirilirken diğer bir merak konusu ise Muharrem İnce ve seçmeninin hangi ittifakı destekleyeceği yönünde oldu. Bu konu da parti yetkililerinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP