Seks Bağımlılığı Belirtileri Nedir? Seks Bağımlılığı Nasıl Olur?

Seks Bağımlılığı Belirtileri Nedir? Seks Bağımlılığı Nasıl Olur?

ABONE OL
Ağustos 9, 2023 03:04
Seks Bağımlılığı Belirtileri Nedir? Seks Bağımlılığı Nasıl Olur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

.

Cinsel olarak faal olmak gerek fizyolojik gerekse psikolojik açıdan olumlu değerler taşıyor olsa da cinsellik eyleminin aşırı ve gelişigüzel yapılması seks bağımlılığı olarak adlandırılmaktadır. Bu durumdaki kişiler yaptıkları eylemleri birtakım eksikliklerini örtmek için perde olarak kullanmalarına rağmen bu durumun farkında olmadıklarından hem kendilerine hem de yakınlarına ciddi zararlar verebilmektedirler. Bu durumun iyi şekilde anlaşılması, kişinin fizyolojik ve psikolojik sağlığı için öne taşımaktadır.

Seks Bağımlılığı Nedir?

Seks bağımlılığı kişilerin düzenli bir cinsel partner bulamadıkları, tek eşliliği sürdüremedikleri ve sürekli seks imgelerine vurgu yapılması ile kendisini gösteren rahatsızlıktır. Partneri önemsemeden, onunla herhangi bir duygu bağı kurmadan yapılan cinsellik eylemleri bu kapsama girmektedir. Seks bağımlıları gerçek haz aldıklarını sanmalarına rağmen, eylemin içeriği yüzünden yalancı haz yaşamaktadırlar.

Bu durum da onların hazzını gidermek yerine daha fazla arttırmakta, böylece başka gelişigüzel seks eylemleri için onları teşvik etmektedir. Seks bağımlıları, yaptıkları eylemi cinsellik olarak değil başkasına hükmetmek, özgür olma sanısı, sadece eylemi gerçekleştirme gibi istekler yüzünden bu eylemi yapmaktadırlar. Bu durumda bir kısırdöngü oluşmakta ve kısa süreli aralıklardan sonra kişiler tekrar gelişigüzel cinsellik yaşama isteği duymaktadırlar.

Seks Bağımlılığı Hastalığı Nedir?

Seksin gelişigüzel ve amaçsız bir şekilde yapılması, cinsel partner fark edilmeden yapılması durumuna seks bağımlılığı hastalığı denilmektedir. Önceleri bir “ahlak” sorunu olarak görünen bu durum gelişen tıp ve psikoloji gelişmeleri sayesinde artık literatüre girmiş bir hastalık olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda da tedavisi için tıbbi yardım bulunmaktadır. Seks bağımlılığı hastalığı şu koşullar altında ortaya çıkmaktadır:

 •         Bastırılamayan suçluluk ve utanç duyguları,
 •         Şiddetli yalıtılmışlık ve yalnızlık duygusu,
 •         İşe yaramazlık ve umutsuzluk duygusu,
 •         Kabul edilmiş değerlere aykırı olma isteği

Gibi etmenler seks bağımlılarında sık görülen belirtiler arasındadır. Erkeklerde, yapılan araştırmalara göre ereksiyon sorunları ya da penislerinin boyuyla ilgili takıntılı durumlar da kendilerini ispatlama çabası içerisinde seks bağımlılığına neden olabilmektedir. Pek çok psikanalist bu durumun ilkel dürtüleri harekete geçirdiği için ilkel seçim yöntemlerinden kaynaklandığını söylemektedir. Gerek kadın gerekse erkek seks bağımlıları hastalıklarının farkına varıp bu durumun üstesinden gelmeye çalışmazlarsa ciddi boyutlarda sosyal yaşamlarında bozukluk ve sağlıklarında da zararlar görebilirler. Bir başka deyişle, psikolojik açıdan seks bağımlıları sürekli başka insanları kullanmakta ve kendilerini de kullandırmaktadırlar. Bu süreç, psikolojide “tükenmişlik” olarak kendisini ifade eder ve zamanla yabancılaşmaya kadar varabilir.

Yabancılaşan insan, hiçbir şeye değer vermeyen ve intihara meyilli, yaşama karşı karamsar bakan birisi haline gelebilir. Yabancılaşma görülen insanların seks yaşamlarının kötü olduğu, gelişigüzel ilişkilere açık olduklarını bilinen bir gerçektir. Eğer bu durumun yani seks bağımlılığının önüne geçilmezse, kişi bir anda her şeyin farkına varacak ve müthiş bir suçluluk duygusu ile kendisini suçlayarak, kendisini kurtarması oldukça zor bir duruma dönüşecektir. Aynı zamanda gerek sosyal ilişkileri gerekse de iş ilişkileri bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Etrafındaki insanları sürekli seks açısından değerlendirmek ve onlara bu şekilde yaklaşmak, kişinin sosyal ilişkilerde kötü bir duruma düşmesine neden olacaktır. Aynı şekilde iş yaşamında da işini aksatacak, işyerinde diğer çalışanlar ile sorun yaşayabilecektir. Şu nokta belirtilmelidir ki, her normal insan için seks gerekli bir ihtiyaçtır ancak aklın sürekli sekste olması ve herkese karşı seks isteği duyup bu eylemi gerçekleştirmek ciddi bir rahatsızlık olarak görülmelidir. Psikolojik olarak yıkıcılığının yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalıkların kapılması açısından da seks bağımlığının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Seks Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Olur?

Seks bağımlılığı belirtilerini taşıyorsanız, bu durumun ciddiyetinin ne kadar büyük olduğunu anlamanız gerekir. Seks bağımlılığının tedavi edilmediği her gün, sizin psikolojik ve fizyolojik olarak zararlara karşı açık olmanız anlamına gelmektedir. Bu sebeple vakit kaybetmeden seks bağımlılığı tedavisi için adım atmanız gerekmektedir. Seks bağımlılığı tedavisi psikoterapi ve farmakoterapi yöntemleri ile yapılmaktadır. Özellikle uzman kişiler tarafından seks bağımlısı bireyin böyle olup olmadığına yönelik kısa bir test yapılmaktadır.

Kişinin seks bağımlısı olduğunu kendisinin de kabul etmesinin ardından bilinçaltında yatan sorunların tespitine geçilmektedir. Çoğunlukla hastaların, çocukluklarında yaşadıkları bir travma ya da mutsuz aile yaşantıları seks bağımlılığına neden olmaktadır. Örneğin bir kız çocuğu için babasının hatalı davranışı ya da bir erkek için annesinin hatalı davranışı, yetişkinlik döneminde tüm erkeklerden ya da kadınlar üzerinden intikam almaya dönüşebilmektedir. Bu sürecin doğru olarak yönetilmesi ile seks bağımlılığı tedavisi davranışçı, bilişsel, varoluşçu vb. teknikler ile yürütülmektedir. Tedavinin iyi bir şekilde yürütülebilmesi içinse hastanın tedaviye olumlu bir şekilde yaklaşması gerekmektedir. Aynı zamanda sağlık sorunlarının olup olmadığını anlamak için de hasta kişinin üroloji bölümünde genel bir test yaptırması yararlı olacaktır.

Seks Bağımlılığı Kimlerde Görülür?

Seks bağımlılığı için herhangi bir cinsiyet ya da yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Faal olarak bir cinselliğe sahip herkeste seks bağımlılığı görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerde bu oran yüzde 3, kadınlarda ise yüzde 1 oranındadır. Ancak bu oranlar seks bağımlısı olduğunu kabul eden kimseler için geçerlidir. Çoğu kişi eylem aşamasına geçmeden kendisini birtakım nedenler yüzünden tuttuğu için gizli seks bağımlılığı yaşamaktadır. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmamasına rağmen sıklıkla 20 – 45 yaş aralığında görülmektedir. Sosyoekonomik açıdan bakıldığında durumu iyi olan kadınlarda daha fazla, durumu kötü olan erkeklerde ise daha sık olarak seks bağımlılığı görülmektedir. Bu durumun sosyolojik olarak birtakım nedenleri bulunmaktadır.

Seks Bağımlılığı Niçin Olunur?

Seks bağımlılığı kişinin uzun yıllar bastırdığı duyguların bir anda açığa çıkması sebebiyle oluşmaktadır. Bunun yanına eklenecek diğer etmenler ise yan etmenler olarak adlandırılabilir. Seks bağımlılığı koşulları sıralanacak olursa;

 •         Kötü bir çocukluk ya da aile geçmişine sahip olmak; çocukların sağlıklı yetişmeleri için ailenin rolü oldukça fazladır. Seks bağımlısı olanlara bakıldığında çoğunun kötü bir çocukluk geçirmiş oldukları görülmektedir. İlişki anlamında zayıf ya da kötü, ailenin genelde bir arada bulunmadığı yaşantılarda, çocukların özgüveninde ve sevgi bağı geliştirmelerinde ciddi sorunlar oluşmaktadır. Yetişkin olduklarında ise bu duyguları farklı şekilde açığa vurmaktadırlar. Bunlardan yaygın görüleni ise seks bağımlılığı şeklinde tezahür etmesidir. Sevgi eksikliğini gidermesi için başka insanlar ile gelişigüzel seks yaşamayı makul olarak görmekte ama eylemin içinde sevgi bulunmadığı için arayışını hep başkaları üzerinden sürdürmektedir.
 •         Bedensel doyum yetersizliği; tek eşle canlı ve doygun bir cinsellik yaşanıyorsa başka insanlar ile cinsellik ihtiyacı duyulmamaktadır. Bu durumda da kişi bedensel doyum yetkinliğine ulaşmaktadır. Bedensel doyum için çiftlerin cinsel yaşamlarını sağlıklı bir şekilde yaşamaları ve kurmaları oldukça önemlidir.
 •         Stres; seks bağımlılarında yapmaları gereken bir işi yapmalarını ertelemek ya da o işten kaçınmak için gelişigüzel ilişkiler yaşadıkları görülmektedir. Aynı zamanda ölüm, kaza, ciddi kayıplar da yoğun strese sebep olmaktadır.

Seks Bağımlılarında Görülen Kişilik Özellikleri

Genel itibariyle seks bağımlılarında görülen kişilik özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 •         Narsist özellikler,
 •         Çabuk demoralize olmak,
 •         Saldırganca davranmak,
 •         Pornografik görüntülere ilgi duymak,

Kişileri seks açısından değerlendirmek gibi özellikler görülmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP