Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 23:25
Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zorunlu trafik sigortası birçok sigorta türünden farklı olarak kaza sonucunda trafik sigortası ne fayda sağlar? Trafik sigortası sigortalı olan aracın sebebiyet verdiği kazalar için zarara uğrayan kişinin kusur oranına göre olacak şekilde tazminat ödemesi yapmaktadır. Bu sayede kişiler maddi açıdan herhangi bir kayıp yaşamadan en hızlı ve pratik şekilde trafik kazasında yaşanmakta olan maddi hasarın karşılığını alabilmektedir.

Trafik kazasının olması halinde kişilerin suçluluk oranına göre kusuru kapatmaları adına karşı tarafa maddi olarak ödeme yapmaları sağlanmaktadır. He iki tarafta kusuru oranında kişinin hasarını kapatacak şekilde hasarı ödemektedir. Kişiler kusurları sonucunda karşı tarafın zararını karşılayarak sorumluluk almış olmaktadır. Trafik sigortası ile hasarlar nasıl ödenir? Konusunda kişilerin birbirlerine vermekte oldukları hasar oranı dikkate alınmaktadır.

Trafik Sigortası Tazminat Kaç Günde Ödenir?

Herhangi bir hasar olması durumunda tazminatın en kısa süre içinde ödenmesini sağlamak için hasar ile ilgili olan belgelerin sigorta şirketine ya da ekspere ulaştırılmasından fayda vardır. Zarara uğramış olan kişi belgeleri sigorta şirketin ilettiği andan itibaren trafik sigortası tazminatı ödenmek için işlemlere başlanır. Bu nedenle kişilerin en hızlı şekilde sonuç alabilmesi adına ilk olarak belgeleri iletmesi gerekir.

Trafik sigortası tazminat kaç günde ödenir? Konusunda ise belgelerin iletilmesi halinde 1 hafta içinde kişilere tazminat ödemesi yapılmaktadır. Bu da limitlere uygun olarak yapılmakta ve ödemelerde herhangi bir fazlalık ya da eksiklik görülmemektedir.

Trafik Sigortası Limitleri Aşarsa Ne Olur?

Oluşmakta olan hasarın sigorta limitlerini aşması durumunda kalan zararın ödenmesi de sigorta ettirenin sorumluluğunda olur. Eğer trafik ya da kasko sigortasına ek olarak yaptırılan ihtiyarı mali sorumluluk sigortası varsa sigortanın limitini aşması halinde bu devreye girer.

Kişilerin trafik kazası sonucunda hasarın limiti aşması ile ödenmesi gereken diğer geri kalan tutar da sigorta ettiren öder. Diğer sigortası olanlar da aynı şekilde geri kalan ödemeyi alabilirler. Trafik sigortası limiti aşarsa ne olur? Konusunda tüm bunlar belirlenmekte ve kişilerin geri kalan ödemeyi alması sağlanmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP