DOLAR

28,9836

-0.01%
EURO

31,1965

-0.07%
ALTIN(gr)

1.853,15

-0,70%
BİST 100

7811.86

-0,70%
Ücretsiz İzinde Olan Çalışan Rapor Parası Alabilir Mi?

Ücretsiz İzinde Olan Çalışan Rapor Parası Alabilir Mi?

ABONE OL
Mayıs 12, 2023 15:49
Ücretsiz İzinde Olan Çalışan Rapor Parası Alabilir Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Farklı durumlardan kaynaklı ücretsiz izne ayrılan çalışanlar rapor parası alabilir mi, sorusu zaman zaman gündemde yerini almaktadır.

Gerek hastalıklardan kaynaklı gerekse başka sebeplerden ötürü ücretsiz izne ayrılan çalışanlar rapor parası talep etmek için SGK’nın yolunu tutarken hangi durumlarda rapor alınır, hangi durumlarda alınmaz araştırılmaya başlandı. Özellikle pandemiyle beraber çalışanların gündemini meşgul eden bu Durumu yazımızda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Ücretsiz İzne Ayrılan Çalışanın Rapor Parası Alma Durumu

Öncelikle ücretsiz izinde olanların rapor parası alma durumu geçmiş yıllara göre biraz daha değişkenlik göstermektedir.

Geçmiş dönemlerde ücretsiz izinde olan çalışanlar iş görememezlik halinde rapor parası almaktaydılar. Son dönemlerde ise bu durum daha zor hale geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu daha detaylı bir rapor istemeye başladı. Böylelikle sunulan raporlar kabul edilmemeye başladı.

Ayrıca şu an ücretsiz izne ayrılanların rapor parası alması için net bir kanun düzenlemesi olmadığı için bu konu da farklı durumlar yaşanmaktadır.

Ücretsiz İzne Ayrılan Çalışan Hangi Durumlarda Rapor Parası Alabilir?

Her ne kadar ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için rapor parası alınması net olmasa da genel olarak hatta çoğu zaman ücretsiz izne ayrılanlar rapor parası alamamaktadır.

Rapor parası iş yerinde iş göremez raporu alındığı takdirde verilmektedir. Ücretsiz izinde olan çalışan zaten iş yerinde değildir yani çalışmadığı için bu parayı alamaz diyebiliriz.

Ücretsiz İzne Ayrılan Çalışanın Sahip Olduğu Haklar Nelerdir?

Pandemi ve doğal afetlerin yaşandığı son dönemlerde ücretsiz izne ayrılan kişilerin sayısı artmaktadır. Bu sebeple bu kişiler izne ayrılmadan ya da izne ayrıldıktan sonra haklarını merak etmektedirler. Ücretsiz izne ayrılan çalışanların hakları şu şekildedir:

  • Öncelikle ücretsiz izin kararı tak taraflı karar verilemez.

  • Ücretsiz izin durumlarının en başında doğum iznidir. Doğum izninde sunulan rapor bitince çalışan kadın 6 ay ücretsiz izin hakkına sahip olmaktadır.

  • İş sahasının başka bir yere taşınması durumunda işçiye yemek parası ve yemek parasının ödenmesi şartıyla ücretsiz izin hakkı bulunmaktadır.

Günümüz şartlarında son hali ise ücretsiz izin kullanımı işçi ve iş verenin karşılıklı anlaşması ile sağlanmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP