Yapay Zeka Teknolojisi Profesyonel Meslekleri Tehdit mi Ediyor?

Yapay Zeka Teknolojisi Profesyonel Meslekleri Tehdit mi Ediyor?

ABONE OL
Mayıs 18, 2023 23:05
Yapay Zeka Teknolojisi Profesyonel Meslekleri Tehdit mi Ediyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapay zeka teknolojisi ve otomasyon, profesyonel mesleklerin devamı konusunda endişeye neden oldu. Gelişimi giderek daha fazla hissedilen yapay zeka teknolojisi birçok profesyonel mesleği geride bırakacağa benziyor.

Yapay Zeka Teknolojisi Raporu Yayınlandı

Yakın zamanda yayınlanan bir yapay zeka teknolojisi raporuna göre küresel düzeydeki birçok iş, otomasyona maruz kalabilecek. 300 milyon civarındaki küresel işin çeyreğini yapay zeka karşılayabilecek. Dolayısıyla tüm işlerin bir bölümü ve ilerideki dönemlerde de tamamını yapay zeka teknolojisi yapabilecek.

Tekrarlayan İş Görevlerinin Yerini Alabilir

Yapay zeka teknolojisi üst düzey yöneticilik, çağrı merkezi, yazılım ve sohbet robotu gibi mesleklerde etkisini gösteriyor. Tekrar eden iş görevlerini yapabilecek olan yapay zeka, içerik yazma ve görsel oluşturma gibi alanlarda da giderek daha fazla yer alıyor.

Yapay zekaların yer alacağı mesleklerde, insanların kendini devamlı olarak tekrar ettiği uygulamalar daha fazla yer alıyor. Belirli taslaklara göre iş görevlerini tekrarlayan yapay zeka, iş konusunda mesleki sınırlandırmaları da beraberinde getireceğe benziyor.

Yapay Zeka Hizmet Sektöründe Mükemmel Olabilir

Yapay zeka uygulamalarının değişmesi ve çeşitlenmesi, hizmet sektörü geleceğini yakından ilgilendiriyor. Yapay zeka uygulamaları arasında yer alan Aquant bu konuda örnek teşkil ediyor. Aquant CEO’su Shahar Chen, yapay zeka rollerindeki değişikliklerin sektördeki ihtiyaçları önemli ölçüde karşılayacağını belirtiyor.

Sektöre göre onarım teknisyenliği gibi hizmet işletmelerine de odaklanan Chen, yapay zekanın bu tür sektörlerde avantaj sağlayacağını belirtti. Bu gibi işleri yapmak için gerekli olan becerilerin minimum düzeye indirileceğini aktardı. Yapay zeka meslek etkisi bakımından başarılı bir süreç anlamına da geliyor.

Yapay Zekayı Benimseyenler Giderek Artıyor

Küresel düzeyde yapılan anketler yapay zeka uygulamalarının önümüzdeki senelerde artacağını ve daha fazla benimseneceğini söylüyor. Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapıldığı açıklanan anket raporlarına göre firmaların yarısından fazlası önümüzdeki 5 senede yapay zeka teknolojisini kabullenmek ve kullanmak istiyor.

Yapay zeka geleceği konusunda potansiyel anlamda epey güçlü görüşler bulunuyor. Bu görüşlere göre çağrı merkezi gibi operasyonlarda en üst düzeydeki görevlerde de çok sayıda yapay zeka faydaları bulunabiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP