DOLAR

28,9200

0.05%
EURO

31,4958

-0.05%
ALTIN(gr)

1.923,95

1,83%
BİST 100

8026.27

1,83%
Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir? 2023 Yaşlılık Maaşı Detayları
  • Yeniçağ Haber
  • EKONOMİ
  • Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir? 2023 Yaşlılık Maaşı Detayları

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir? 2023 Yaşlılık Maaşı Detayları

ABONE OL
Mayıs 16, 2023 13:33
Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir? 2023 Yaşlılık Maaşı Detayları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşlılık aylığı, ülkemizin 65 yaş ve üzerinde olan kişiler için sağladığı bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal yardım kategorisinde incelenebilecek bu yardım türünden faydalanmak için ise belirlenmiş olan şartları sağlıyor olmak önem taşıyor. Ardından başvurunuzu gerçekleştirerek siz de yaşlılık aylığından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Dolayısıyla yaşlılık aylığından faydalanmak istiyorsanız öncelikle başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu aylık önceleri 3 ayda bir ödeniyor olsa da günümüzde her ay ödenmekte olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra aylık tutarının asgari ücrete endeksli olduğu biliniyor.

65 Yaş Aylığı Şartları

65 yaş ve üzerinde olan kişiler bu aylık türü için başvuruda bulunabiliyor. Ülkemizde güncel olarak yaklaşık 800 bin kişinin bu aylıktan faydalandığı biliniyor. Ancak yaşlı kişilere destek olmak amacı ile bağlanan bu aylıktan faydalanmak için öncelikle belirlenmiş olan kriterleri taşıyor olmanız isteniyor. 65 yaş aylığı şartları ise aşağıdaki gibi sıralanabiliyor:

  • Türk vatandaşı olmak

  • 65 yaşını doldurmuş olmak

  • Başvuruda bulunacak olan vatandaşın başka bir gelirinin olmaması

  • Başvuruda bulunan kişinin nafaka almıyor olması

  • Kişinin bir sosyal güvencesinin bulunmuyor olması

  • Başvuruda bulunan vatandaşın sağlık sigortasının bulunmuyor olması

  • Eve giren toplam gelirin belirlenmiş olan tutardan fazla olmaması (Asgari ücretin 1/3’inden fazla olmaması)

65 Yaş Aylığı için Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğer 65 yaş aylığı desteğinden faydalanmak istiyorsanız ilk olarak yazılı olarak başvuruda bulunmanız isteniyor. Bu başvuru Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile alınıyor. Başvuru sırasında vakıf tarafından bazı belgeler isteniyor. Tüm belgeleri teslim etmeniz halinde ise başvurunuz onaylanıyor.

Başvurunun tamamlanmasının hemen ardından size başvurunuzun alındığına dair bir belge sunuluyor. Yaptığınız başvuru ise en geç 1 ay içerisince incelenerek sonuçlanıyor. Başvuru sonucunu ise E-Devlet üzerinden öğrenebilmeniz mümkün.

Yaşlılık Aylığı Tutarı Ne Kadar?

Bilindiği üzere yaşlılık aylığının tutarı asgari ücretin zamlanması ile birlikte yükseliyor. 2023 yılı için belirlenen yaşlılık maaşı tutarı ise 2.604 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor. Bu aylık türü her ay düzenli olarak belirlenen hesaba yatırılıyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP