DOLAR

28,9208

0.08%
EURO

31,4850

-0.1%
ALTIN(gr)

1.924,02

1,84%
BİST 100

8026.27

1,84%
Doğum Borçlanması ile Emeklilik Yaşınızı Hemen Düşürün

Doğum Borçlanması ile Emeklilik Yaşınızı Hemen Düşürün

ABONE OL
Haziran 18, 2023 01:21
Doğum Borçlanması ile Emeklilik Yaşınızı Hemen Düşürün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EYT’nin gündeme gelmesiyle birlikte emeklilik yaşı, prim gün sayısı emekli adaylarının ilk araştırdığı konulardan biri olarak gündemde yerini aldı.

Yıllardır mücadele veren emeklilikte yaşa takılanlar emekli olabilmenin hayaliyle yaşıyordu. Devletin emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren düzenlemesi resmî gazetede yayınlanmasıyla beraber emekli adayları da prim gün sayısını hesaplamaya başladı.

Düzenlemenin Resmî Gazetede yayınlanmasıyla primleri eksik olan kadınların borçlanarak primlerini tamamlama durumlarının imkânı ile doğum borçlanması araştırılmaya başlandı.

Doğum Borçlanması Nedir? Kimler Bu Haktan Yararlanabilir?

Çalışan kadınları ilgilendiren bir durum olan doğum borçlanması, çalışan kadınların doğum deneniyle bir süre çalışmadığı zamanın, geriye dönük primini ödemesine imkân veren bir durumdur.

Doğum borçlanma şartlarını açıklayan Sosyal Güvenlik Kurumu emekli kadın adayları şu şartları paylaştı:

Doğumdan önce olmak kaydıyla;


  • Hizmet akdine tabi çalışması olan kadın sigortalılar (2925 sayılı yasa, mülga 506 sayılı yasa, 5510 sayılı yasa-4/1-a),
  • Bağımsız çalışma kapsamında kadın sigortalılar (Mülga 5434 sayılı yasa, 5510 sayılı yasa- 4/b)
  • Kamu görevlisi emekli adayı kadın sigortalılar (Mülga 5434 sayılı yasa, 5510 sayılı yasa, -4/c)

Bu hal sahipleri doğum borçlanması hak talebi başvurusunu dilekçe ile yapabilir.

Doğum Borçlanma Süreleri

Kadınların eksik prim gün sayıları başvurduğu doğum borçlanma süreleri, doğumdan sonra sekiz hafta, çoğul gebelik halinde 10 haftalık süre, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde ise doğum sonrası istirahat süresine eklenen toplam istirahat süresi ile iki yıllık bir süre için borçlanma imkânı doğar.

Kadın sigortalılar doğum sebebiyle en fazla 3 defa olmak kaydıyla çalışamadıkları gün sayılarını ikişer yıldan toplamda 6 yıl borçlanma imkânı olmaktadır.

Doğum Borçlanma Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Doğum borçlanması talebinde bulunacak kişiler, 5510 sayılı kanuna göre çalışanlar ile kendi nam ve hesabına çalışanlar, en son çalıştıkları ilin sosyal güvenlik merkezlerine başvuracaklardır.

Kamu görevlileri kadın sigortalı hak sahipleri ise e devlet veya SGK Emeklilik hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına doğum borçlanma başvurusu yapabilecekler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP