DOLAR

28,9846

-0.01%
EURO

31,1675

-0.17%
ALTIN(gr)

1.846,58

-1,06%
BİST 100

7728.44

-1,06%
Beklenen Açıklama Geldi: Merkez Bankası Yeni Faiz Kararları

Beklenen Açıklama Geldi: Merkez Bankası Yeni Faiz Kararları

ABONE OL
Ağustos 25, 2023 23:37
Beklenen Açıklama Geldi: Merkez Bankası Yeni Faiz Kararları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Bankası faiz kararlarının ne olacağı merakla beklenen konular arasında yer alıyordu. Nihayet üzerinde sıkça konuşulan yeni faiz kararlarına ilişkin önemli bir açıklama geldi. İşte faiz kararlarına ilişkin detaylar. 

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz açıklamasının hemen ardından EURO ve dolardaki sürecin nasıl olacağı da merak edilen konular arasında yer aldı. Dolar ve EURO akıbetinin ne olacağı şu aralar en sık şekilde konuşulan konulardan biri olmayı başarıyor. Merkez Bankası yeni faiz kararları ile ilgili olarak faizlerini yüzde 25 bandının üzerine çekmesinden sonra son durumun ne olacağı bir hayli fazla merak ediliyor. İşin uzmanları tarafından da para politikasına dair görüşler gelmeye devam ediyor. 

Merkez Bankası Kararını Verdi 

Merkez Bankası Para Politikasına dair karar vermek amacıyla bir araya toplandı. Buna göre yapılan istişarenin ardından faize bakıldığı zaman 750 baz puan artışını görürken, yüzde 25 e geldi. Bir önceki toplantıda bakıldığı zaman faiz baz artışı da 17.50 seviyelerindeydi. Haliyle Merkez Bankası tarafından yeni faiz kararları ile ilgili olarak sürecin gerçekleşmesinden sonra yeni faiz artışının da para piyasasını tam olarak nasıl etkileyecek olduğu düşündüren konulardan biri haline geldi. 

Ekonomistler Görüşlerine Yer Verdi

Merkez Bankasının faiz ile ilgili atmış olduğu adımlar neticesinde ekonomistlerde yeterli olmamakla birlikte olumlu bir adım olarak görüyor. MB para politikasında faizlerini yüzde 25 bandına ulaştırmasından sonra bu durum ister istemez kurda gerileme sürecine doğru gidilmesine neden oldu. 

Her ne kadar verilen yeni bir karar sonrasında ekonomistlere göre bu durum doğru bir reformu beraberinde getirmiş olduğu düşünülüyor. Merkez Bankası tarafından sürpriz bir faiz kararı almasının hemen ardından Bakan Şimşek sosyal medya hesabı aracılığıyla da açıklamalarına yer verdi. Bakan Şimşek yapmış olduğu açıklamasında kararlı olduklarını ve fiyat istikrarı birinci önceliklerinden biri haline geldiğini söyledi 

Merkez Bankasının ani şekilde almış olduğu bu karar sonrasında piyasalardaki son durumun tam olarak nasıl olacağı da muamma. Fakat uzmanlar tarafından da görüşler gelmeye devam ediyor. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP