Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika Birleşik Devletleri İle Olan İş Birliğinden Memnunuz
  • Yeniçağ Haber
  • DÜNYA
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika Birleşik Devletleri İle Olan İş Birliğinden Memnunuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika Birleşik Devletleri İle Olan İş Birliğinden Memnunuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, “Amerika Birleşik Devletleri ile olan iş birliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

ABONE OL
Eylül 18, 2023 23:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika Birleşik Devletleri İle Olan İş Birliğinden Memnunuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, “Amerika Birleşik Devletleri ile olan iş birliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak üzere bulunduğu New York’ta, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısında ABD’li bazı düşünce kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada, toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye açısından tarihî ve sembolik anlamı yüksek bir yılı idrak ediyoruz. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yıl dönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet’imizin ikinci asrına ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla hazırlanıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN ARABULUCULUK ALANINDAKİ KONUMUNU PEKİŞTİRDİK

Türkiye’nin 260 dış temsilcilikle dünyanın en geniş diplomasi ağına sahip ilk beş ülkesi arasında yer aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bölgesel ve küresel krizlerde üstlendiğimiz kritik rollerle arabuluculuk alanındaki konumumuzu pekiştirdik” ifadesini kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın adil barışla sonuçlanmasına yönelik arabuluculuk, kolaylaştırıcılık çabalarının devam ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşmiş Milletlerle iş birliği içinde hayata geçirdiğimiz Karadeniz Girişimi, 33 milyon ton tahılın boğazlardan sevkiyatını sağlayarak gıda krizinin kötüleşmesine engel oldu. Esir takasları ve İstanbul süreciyle savaş ortamında bile tarafları bir araya getirmeyi başardık. Rusya ile Ukrayna arasında adil ve kalıcı bir barışın tesisi için diyalog ve diplomasiye öncelik vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

“HER İKİ ÜLKE İÇİN DE TEHDİT KAYNAĞI OLAN TERÖR KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD iş birliğinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sayın Biden’la yaptığımız görüşmelerde tıkanıklıkların önemli kısmını aştık, pozitif gündem çerçevesinde temaslarımızı artırma kararı aldık. Her iki ülke için de tehdit kaynağı olan terör konusunda iş birliğimizi güçlendireceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP