DOLAR

28,9208

0.08%
EURO

31,4850

-0.1%
ALTIN(gr)

1.924,02

1,84%
BİST 100

8026.27

1,84%
Faiz Yüzde 30’a Yükseltildi! Etkisi Ne Olacak

Faiz Yüzde 30’a Yükseltildi! Etkisi Ne Olacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini arttırdı. Hem de 500 baz puan artışla yüzde 30'a yükseltti.

ABONE OL
Eylül 22, 2023 00:13
Faiz Yüzde 30’a Yükseltildi! Etkisi Ne Olacak
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Faiz artışı kararı; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini arttırdı. Hem de 500 baz puan artışla yüzde 30’a yükseltti. Haziran ayı boyunca yükselişte olan politika faizi toplamda 21,5 puan artmış oldu. Peki bundan sonra ne olacak? Faizin artması enflasyona ve ekonomiye ne gibi etkileri olacak?

Tek Seferde 500 Baz Artış!

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararı için bugün toplandılar. O toplantıdan tek seferde 500 baz puan artışı geldi. Eski faiz oranı yüzde 25 olarak işlem görüyordu. Ama yeni faiz oranı artık yüzde 30 olarak duyuruldu. Öte yandan 26,96 TL seviyesinde olan dolar kuru karar ile birlikte 27,12 seviyesine yükseldi. Borsa da nasibini aldı. BIST30, BIST50 ve BIST100’de dalgalanmalar yaşandı.

PPK’nın Açıklama Metni Şöyle Oldu

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25’ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir.

Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Uzmanlar bu durumun dövizde artışa devam edeceğini, diğer yandan konut fiyatlarında ise gerilemeyi getirebileceği öngörüsündedir. Konut ve diğer gayrimenkullerde yükseliş ivmesinin düşeceğini gösteriyor. Fakat döviz cephesinde işler böyle olmayacak. Dövizde artış sürebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP