Meteoroloji’den Uyarı! 2 İl İçin Sarı Ve Turuncu Kodlu Uyarı Yapıldı

Meteoroloji’den Uyarı! 2 İl İçin Sarı Ve Turuncu Kodlu Uyarı Yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Batı Anadolu'da bazı şehirlerde kuvvetli sağanak yağışlar bekleniyor.

ABONE OL
Eylül 7, 2023 19:47
Meteoroloji’den Uyarı! 2 İl İçin Sarı Ve Turuncu Kodlu Uyarı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, Batı Anadolu’da bazı şehirlerde kuvvetli sağanak yağışlar bekleniyor. Yarın için Kütahya’ya turuncu, Eskişehir’e ise sarı kodlu uyarı yapıldı. Açıklamada, “Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor” dedi.

Eylül ayının başlamasıyla beraber şiddetli yağışlar illerde etkisini fazlasıyla göstermeye başladı. Sel felaketlerinde önceki günlerde Kırklareli ve İstanbul’da can kayıpları yaşandı. Yarın için Batı Anadolu üzerindeki bazı şehirlerde şiddetli sağanak yağış uyarısı yapıldı.

Kütayha için turuncu, Eskişehir için sarı kodlu uyarı Meteoroloji tarafından yapıldı.

Batı Anadolu’nun genelinde şiddetli yağış beklentisi mevcut. Meteorolojinin uyarısında ani sel, su baskınları ve şiddetli rüzgarlara ulaşım sırasında oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

Kütahya’ya Turuncu, Eskişehir’e Sarı Kodlu Uyarı

Önemli konu yarın için Kütahya’ya Turuncu, Eskişehir’e sarı kodlu uyarı yapıldı.

Sarı Kod Ne Anlama Geliyor?

AFAD’ın ‘sarı kodu’, hava durumu yönündeki ‘potansiyel tehlike’ anlamına geliyor. ‘Sarı kod’ uyarısıyla ‘meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunması’ belirtiliyor.

Turuncu Kod Ne Anlama Geliyor?

AFAD’ın ‘turuncu kodu’, sarı koddan daha üst bir seviyeyi ifade ediyor. ‘Turuncu kod’, hava durumunun tehlikeli olduğunu belirtiyor. ‘Turuncu kod’, “Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir” uyarısını içermektedir.

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP