Türkiye’nin Helikopteri Gökbey’e 1 Milyar Dolar Teklif!

Türkiye’nin Helikopteri Gökbey’e 1 Milyar Dolar Teklif!

Türkiye'nin milli helikopteri olan Gökbey henüz satışa çıkmadan yabancı ülkelerin dikkatini çekti. Envatere girmemiş olan milli helikopter için gizli tutulan bir ülkeden 32 adet Gökbey siparişine 1 milyar dolarlık teklif verildi.

ABONE OL
Eylül 5, 2023 23:32
Türkiye’nin Helikopteri Gökbey’e 1 Milyar Dolar Teklif!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin milli helikopteri olan Gökbey henüz satışa çıkmadan yabancı ülkelerin dikkatini çekti. Envatere girmemiş olan milli helikopter için gizli tutulan bir ülkeden 32 adet Gökbey siparişine 1 milyar dolarlık teklif verildi.

Türkiye’nin milli helikopteri Gökbey için tüm testler hızlı bir şekilde sürdürülmektedir.  Satışa çıkmak için gün sayılan Gökbey yabancı ülkelerin oldukça dikkatini çekmektedir.

32 Adet Gökbey Siparişi

Savunma Sanayi Bakanlığı ve TUSAŞ arasında imzalanan anlaşmada kapsamında geliştirilen öne sürülen Gökbey için 1 milyar dolarlık ihracat teklifi olduğunu söyleyen TUSAŞ genel müdür Temel Kotil, teklifin geldiği ülkeyi söylemezken ilk süreçte 32 adet Gökbey için bu teklifin geldiğini söyledi.

Bu teklifin Türkiye için oldukça önemli bir prestij olduğunu ve gelecekte de bu tarz ihracatların önünün açılacağını söyledi.

İlk Jandarma Envanterine Girecek

Ortalama 6 ton toplam kalkış ağırlına ve 12 yolcu kapasitesine ve 4 saate yakın havada kalabilen Gökbey, ortalama 948 kilometre menzile sahip. Gökbey’in ilk olarak Jandarma Genel Komutanlığı envanterine girmesi beklenmektedir.

Gökbey Helikopter Teknik Özellikleri ;

Uzunluk (rotorlar dönerken): 15,87 m

MTOW: 6050 kg

Azami Seyir Sürati: 306 km/h

Servis Tavanı: 6069 m

Menzil: 740 km (Harici yakıtla 948 km)

Havada Kalış: 3,8+ Saat (Harici yakıtla 5+ saat)

Ana Rotor Çapı: 13.20 m

Standart Yakıt Tankı: 1020 kg

Harici Yakıt Tankı: 280 kg

Bagaj Hacmi: 1,1 m3

Mürettebat: 2

Yolcu: 12

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP