Kasım Ayı Gökyüzü Rehberi: Ay Tutulması, Meteor Yağmuru

Kasım Ayı Gökyüzü Rehberi: Ay Tutulması, Meteor Yağmuru

ABONE OL
Ekim 31, 2023 18:03
Kasım Ayı Gökyüzü Rehberi: Ay Tutulması, Meteor Yağmuru
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kasım ayı gökyüzünde birçok gökbilimsel olaya şahit olacağız. Ayın başında Jüpiter’i son 12 ayın en iyi şekilde gözlemleyebileceğiz. Ayrıca Venüs ve hilal Ay’ın birleşimi eşsiz manzaralar sunacak. Kasım ayı boyunca birçok meteor yağmuru izlenebilecek. Ayın sonunda ise Kunduz Ayı dolunayı yaşanacak.

1-8 Kasım tarihleri arasında Jüpiter gece boyunca gözlemlenebilecek konumda olacak. Özellikle 3 Kasım’da zıt durumda olacağı için daha parlak görünecek. Geceleri yaklaşık 11’den sonra güney yönünde kolayca gözlemlenebilecek. Teleskopla incelemek isteyenler, daha elverişli gözlem zamanları için bu tarihten birkaç gün sonrasını tercih edebilirler.

5 Kasım’da Son Çeyrek Ay olacak ve saatler bir saat geri alınacak. 6-13 Kasım tarihleri arasında Yay meteor yağmuru gözlemlenebilecek. 9 Kasım’da Venüs ve hilal Ay birleşecek. 13 Kasım’da Yeni Ay olacak.

17-19 Kasım’da Leonid meteor yağmuru yaşanacak. 20 Kasim’da ilk çeyrek Ay ve gezegen Satürn ayın yakınında yer alacak. 24 Kasım’da Ay ve Jüpiter birlikte gözlemlenebilecek.

Kasım ayında gökyüzündeki olaylar detaylı bir şekilde aktarılmış, tarih ve saatler net bir dille anlatılmıştır. Ay tutulmaları, meteor yağmurları ve gezegen gözlemleri hakkında bilgi paylaşılmıştır. Okuyucular bu rehberden yararlanabilecektir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP