Tokat Tahta Baskısı Kırıkkale’de Mahalle Konakları’nda Hayat Buldu

Tokat Tahta Baskısı Kırıkkale’de Mahalle Konakları’nda Hayat Buldu

ABONE OL
Ekim 31, 2023 10:25
Tokat Tahta Baskısı Kırıkkale’de Mahalle Konakları’nda Hayat Buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırıkkale Belediyesi Mahalle Konakları’nda düzenlenen etkinlikle Tokat Tahta Baskısı geleneksel sanatı sergilendi. Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinliğe çok sayıda kadın katıldı. Mahalle Konakları’nda düzenli eğitim alan kadınlar, Osmanlı motiflerini tahta kalıplara elle bastı. Ardından elde edilen desenleri kumaşlara aktardı. Etkinlikte perde, yazma, çanta gibi ürünler ortaya çıktı.

Motifler Kumaşlara Yansıdı
Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden olan Kırıkkale Mahalle Konakları farklı etkinlikleri ile dikkat çekiyor. Sosyal hayatın içerisinde daha çok olmak isteyen, el becerilerini geliştirip meslek sahibi olmak isteyen Mahalleli kadınların buluşma noktası olan Mahalle Konakları bir çok kadını çalışma hayatına kazandırıyor. Yapmış olduğu sosyal etkinliklerle de dikkat çeken Kırıkkale Belediyesi Mahalle Konakları Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlama Etkinlikleri içerisinde Tokat Tahta Baskı etkinliği düzenledi. Çok sayıda bayanın katıldığı etkinlikte Osmanlı motiflerini kumaşlara yansıttılar.
Mahalle Konakları Farklılığı
Kırıkkale Evlerinde ücretsiz olarak düzenlenen tahta baskı etkinliğinde, Ihlamur ağacından yapılan geometrik desenli tahta kalıplar, doğal boyaya batırıldıktan sonra kumaşın üzerine elle basılarak bir birinden güzel ürünler ortaya çıkardılar. Etkinliğe katılanlar Tokat Tahta Baskısı ile perde, yazma, kırlent, bez çanta ve kıyafetin yanı sıra sehpa ile masa örtüsü gibi birçok ürün tasarladılar. Tokat Tahta Baskı Kursu eğitmenleri “Kırıkkale’de ilk defa düzenlediğimiz tahta baskı etkinliğini, Cumhuriyetimizin 100. Yıl anısına düzenledik. Gösterilen ilgi bizleri mutlu etti. Öğrencilerinden ev hanımlarına birçok vatandaşımız ilgi gösterdi. Burada, modern desenlerle çeşitli ürünler tasarladık. Ayrıca, kursiyerlerimizin yakaladıkları uyum sayesinde hoşça vakit geçirdiler. Benzer geleneksel el sanatlarını yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
Bir 10 kişi görseli olabilir

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP