Yüksekova’da Ay Halesi Oluştu | Ay Halesi Nedir, Nasıl Oluşur?

Yüksekova’da Ay Halesi Oluştu | Ay Halesi Nedir, Nasıl Oluşur?

ABONE OL
Ekim 31, 2023 19:07
Yüksekova’da Ay Halesi Oluştu | Ay Halesi Nedir, Nasıl Oluşur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde nadir rastlanan bir doğa olayı meydana geldi. Yaklaşık 22 derecelik bir açıyla ayın çevresinde halka şeklinde oluşan ay halesi, çevredekiler tarafından ilgiyle izlendi. Olay, Yüksekova ilçesi Damlıca Mahallesi’nde yer alan bir vatandaşın ayı cep telefonuyla kaydetmesiyle ortaya çıktı. Görüntüleri inceleyen yetkililer, ayın etrafındaki halkanın bir ay halesi oluşumu olduğunu doğruladı.

Ay Halesi Nedir, Nasıl Oluşur?

Ay halesi oluşumunda rol alan en önemli unsur, yüksek havada bulunan bulutlardır. Bu bulutlara “tabaka bulutu” diyebiliriz. Tabaka bulutları üst üste bindirilmiş ince bulut katmanlarından oluşur.

Bu bulutların içinde milyonlarca küçük buz tanecikleri barındırır. Buz tanecikleri genelde altıgen prizma şeklinde olurlar. Işığın buz tanecikleriyle etkileşmesi esnasında farklı yönlerde kırılmasına neden olur.

Mesela ay veya güneşten gelen doğrudan ışığın buz tanecikleri tarafından kırılması, farklı açılarda ilerleyen ışın demetlerine yol açar. Bu ışın demetleri ay veya güneşin etrafında halka şeklinde toplanır.

Buz tanecikleri sayesinde kırmızıdan maviye kadar renk değiştirebilen bu ışınlar, ay veya güneşin etrafında gördüğümüz renkli halkayı oluşturur. Böylece ay halesi ortaya çıkmış olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP