2023 Yılının EN çok ARANAN Kelimesi BELLİ Oldu: Gerçek Nedir

2023 Yılının EN çok ARANAN Kelimesi BELLİ Oldu: Gerçek Nedir

ABONE OL
Kasım 28, 2023 11:05
2023 Yılının EN çok ARANAN Kelimesi BELLİ Oldu: Gerçek Nedir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika’nın önde gelen sözlük yayıncılarından Merriam-Webster, 2023 yılının en çok aranan kelimesi olarak “gerçekçilik” anlamına gelen “authentic” kelimesini seçti. Sözlük, geçtiğimiz yıl bu kelimeye yapılan aramalarda %30’luk bir artış gözlemlediklerini belirtti.

Merriam-Webster yetkilileri Joe Olivito, kelimenin çeşitli anlamlara sahip olmasının ve 2023’ün gündeminde sıkça yer alan konularla ilişkisinin aramalardaki yükselişte etkili olduğunu ifade etti. “Authentic” kelimesi başta “özgün”, “hakiki” ve “inandırıcı”, ‘’Gerçek’’ olmak üzere birden fazla anlama işaret ediyor.

Yetkili Joe Olivito, özellikle sosyal medya platformlarındaki sahte hesaplar, deep fake videolar ve dijital ortamdaki kimlik hırsızlığı vakalarının tartışılmasının, kelimenin öneminin artmasında rol oynadığı görüşünde. Ayrıca teknolojinin hayatımıza daha fazla nüfuz etmesiyle, gerçeklik kavramının bulanıklaştığını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl da popülerliği etkileyen gelişmelerden biri, teknoloji şirketi X’in patronu Elon Musk’ın “İnsanlar gerçekçi olmalı” şeklindeki paylaşımı oldu. Bununla birlikte dizi ve film sektöründeki distopik temalı yapımlar da kelimeye olan ilgiyi artırdı.

Merriam-Webster, 2022 yılının en çok aranan kelimesi olarak “gaslighting” seçimi yapmıştı. Gaslighting kelimesi psikolojik manipülasyon anlamına geliyor.

2023’te gerçekçilik kavramının önemi ve belirsizliğiyle ilgili tartışmaların süreceği öngörülüyor. Kelimenin popülerliği gelecek dönemde de devam edebilir.

Gerçek Nedir?

Gerçek kelimesi oldukça soyut ve tartışmalı bir kavramdır. Farklı bilim dalları ve felsefi akımlar tarafından birçok şekilde yorumlanmıştır.

Bazı filozoflara göre gerçek, nesnel gerçeklik ile subjektif algı arasındaki uyumdur. Yani bir şeyin gerçek olması, o şeyin varlığının bağımsız olarak var olduğunun ve bize sunulan bilgilerin de onun özelliklerini yansıttığının kabul edilmesini gerektirir.

Diğer görüşe göre ise gerçek, bilimsel yöntemlere dayalı kanıtlar ışığında doğrulanabilir olan şeylerdir. Bilimsel gerçeklik kavramı, deneysel ve gözlemlenebilir verilere dayanır.

Sosyoloji ve antropoloji bilimlerinde ise gerçeğin toplumsal inşa edildiği, kültürel ve tarihsel bağlamda tanımlandığı görüşler öne çıkar.

Postyapısalcı felsefe akımı da gerçeğin var olmadığını, onun dil ve anlatılar üzerinden inşa edildiğini savunur.

Sonuç olarak gerçeğin tek bir tanımı yerine, duruma ve bağlama göre değişen anlayışları olduğu söylenebilir. Fakat genel itibariyle gerçek, doğrulanabilir bilgi ve kanıtlara dayanma eğilimini taşır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP