50 yaş üzeri daha iyi hatırlar: Eski Günlerin Özlemi: Bir Zamanlar Karlı Köy Hayatı
  • Yeniçağ Haber
  • GÜNDEM
  • 50 yaş üzeri daha iyi hatırlar: Eski Günlerin Özlemi: Bir Zamanlar Karlı Köy Hayatı

50 yaş üzeri daha iyi hatırlar: Eski Günlerin Özlemi: Bir Zamanlar Karlı Köy Hayatı

ABONE OL
Kasım 16, 2023 15:42
50 yaş üzeri daha iyi hatırlar: Eski Günlerin Özlemi: Bir Zamanlar Karlı Köy Hayatı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Eski Günlerin Özlemi: Bir Zamanlar Köy Hayatı”

Geçmişe ait anıları yad ederek konuşmaya başladı yaşlı vatandaş. Uzun yıllar yaşadığı köydeki günlerden söz ederken, gözleri ısındı nostaljik duygularla. Anlattıklarından yaklaşık 60 yıl öncesinin olayları olduğu anlaşılıyordu.

O zamanlar köylerde alt yapının bugünkü kadar gelişmiş olmadığını, kış aylarında kar yağışında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. “Yollarımız kapanırdı, günlerce dışarı çıkamazdık. Elektrikler de sık sık giderdi” diye anımsadı geçmişi. Ancak en büyük güçlerinin dayanışma olduğunu belirtti.

“Komşu komşunun yardımına koşardı. Hasta olanı yalnız bırakmaz, ihtiyacı olanı desteklerdik. Köy kahvesi de bizim için bir dayanışma merkeziydi aslında.” diye devam etti anlatımına. Kahvenin ortamının sıcaklığından, orada geçirilen vakitlerin huzurundan söz etti uzun uzadıya.

Kar yağışında evlere kapandıkları günleri yad ederken gözleri ışıldadı. “Biz çocuklar karda oynardık neşeyle. Annemler evde yemekleri yapardı.” dedi. Şehre taşındıktan sonra da o köy hayatının bir parçası olduğunu hissederek anılarını tazelemiş.

Günümüzde her şeyin daha kolay olduğunu ancak eski günlerin samimiyet ve dayanışma ruhunu özlediğini sözlerine ekledi yaşlı vatandaş. Kar yağışının gelmesiyle birlikte o günlere dair gözünden akamayan hasret yaşıyor gibiydi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP