0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’nin Illinois eyaletindeki Brookfield Hayvanat Bahçesi’nde önemli bir gelişme yaşandı. Hayvanat bahçesinden yapılan açıklamaya göre; parkta bakılan bir apolet türü erişkin dişi köpekbalığı, çiftleşmeden ve erkek bir köpekbalığıyla cinsel ilişkiye girmeden bir yavru köpekbalığı doğurdu.

Köpekbalıklarının üreme biçimlerinden biri olan ve cinsel ilişki gerektirmeyen partenogenez yoluyla üreme olayları, bilim insanlarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Son yıllarda farklı türde köpekbalıklarında da rastlanan bu üreme şeklinde, dişi birey yumurtalarını döllenmeden geliştirir.

Geçtiğimiz günlerde, ABD’nin Illinois eyaletindeki Brookfield Hayvanat Bahçesi’nde de benzer bir vaka yaşandı. 2019 yılında bahçeye getirilen ve o tarihten beri erkeklerle tutulmayan 7 yaşındaki bir dişi apolet köpekbalığı, geçtiğimiz ay yumurta bırakarak üreme sürecini tamamladı. Bahçe yetkililerinden alınan bilgiye göre, köpekbalığının her ay iki ile dört arasında değişen sayıda yumurta bıraktığı ve bunlardan birinin döllenmeden geliştiği kaydedildi. 5 aylık kuluçka sürecinin ardından başarıyla yavru köpekbalığı dünyaya geldi.

Brookfield Hayvanat Bahçesi Hayvan Bakımı Şefi Mike Masellis, yavrunun sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü ve ziyaretçilerle buluşması için sabırsızlandıklarını belirtti. Bilim insanları, köpekbalıklarında sıkça gözlemlenen bu partenogenetik üreme biçiminin nedenlerini ve mekanizmasını çözümlemeye devam ediyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP