Asla kar yağmayan ama ayazını soğuğunu sürekli çeken o şehir

Asla kar yağmayan ama ayazını soğuğunu sürekli çeken o şehir

ABONE OL
Kasım 22, 2023 19:48
Asla kar yağmayan ama ayazını soğuğunu sürekli çeken o şehir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asla kar yağmayan ama ayazını soğuğunu sürekli çeken o şehir konusunda sık sık konuşulan Adana, Toros Dağları eteklerinde kurulmuş bir şehir. İç Anadolu’ya açılan kapısı olması sebebiyle kış aylarında soğukları çeken Adana’nın konumu ve özellikleriyle ilgili önemli bilgiler şöyle:

Adana’nın coğrafi konumu, kuzeybatısında Toros Dağları, doğusunda Seyhan Nehri, batısında ise Orta Anadolu bölgesine geçişin sağlandığı dağ geçitleriyle çevrili. Toros Dağları eteklerinde kurulan Adana, dağlardan esen serin rüzgarlar sebebiyle soğuk hava dalgalarının etkisi altında kalıyor. Ancak kış aylarında yağış az olduğundan kar yağışı görülmüyor.

Toros Dağlarının eteklerinde olması aynı zamanda Adana’ya zengin bir bitki örtüsü de kazandırıyor. Özellikle portakal ve mandalina yetiştiriciliğinde önemli bir merkez olan kentte, yaz mevsiminde bol miktarda sebze ve meyve yetişiyor. Ancak kış aylarında soğuklar sebebiyle tarım faaliyetleri kısıtlanıyor.

Adana’nın aldığı hava kütleleri konumu gereği iç kesimlerden gelen soğuk rüzgarlar nedeniyle kışın sıcaklıkları 5 derecenin üzerine çıkmasa da gün ışığı 10 saati aşıyor. Bu da şehir halkını biraz olsun aydınlatmaya yetiyor. Yazları ise sıcaklıklar 40 dereceyi bulabiliyor.

Adana mutfağı da klimatik koşullardan etkileniyor. Kente özgü çiğ köfte, şırdan dolması gibi yemekler soğuk kış günlerinde sıcaklık sağlıyor. Yine baharatlı yemekler şehir sakiniyle birlikte kışı konukluyor.

Sonuç olarak düz bir arazide kurulu olan Adana, Toros Dağlarının kuzey eteklerindeki konumu sebebiyle Türkiye’nin nadir şehirlerinden biri. Kar yağmasa da kış aylarında ayazını çeken kentin tarihi ve doğal güzellikleri ziyaretçileri cezbediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP