Çankırı borç ödüyor! Konya ödeyemiyor: Borcuna En Sadık İller

Çankırı borç ödüyor! Konya ödeyemiyor: Borcuna En Sadık İller

ABONE OL
Kasım 21, 2023 10:05
Çankırı borç ödüyor! Konya ödeyemiyor: Borcuna En Sadık İller
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye bankacılık sektörü açısından önemli sonuçlar ortaya koyuldu. Araştırmaya göre Çankırı, takipteki alacak oranı bakımından Türkiye’de bir rekora imza attı.

Çankırı’nın takipteki alacak oranı sadece yüzde 0,59 olarak ölçüldü. Bu oran bankacılık sektörü için son derece düşük bir değerdir. Böylece Çankırı, borçlarını zamanında ödeme konusunda Türkiye’deki en başarılı ili unvanını elde etti.

Tüm Türkiye İçindeki Durum

Ekonomisi Gazetesi’nin araştırmasına göre, bankacılık sektöründe takipteki alacakların toplam kredilere oranı yani takip oranı ortalaması yüzde 1,53 olarak gerçekleşti. Ancak bazı illerde bu oran ortalamanın üzerinde çıkarken, Çankırı gibi bazı illerde de altında kaldı.

Konya İlinde En Yüksek, Çankırı İlinde En Düşük Oran

Araştırmaya göre takip oranı en yüksek olan il Konya oldu. Konya’da oran yüzde 3,9 seviyesinde ölçüldü. Diyarbakır, Mardin ve Hakkari illeri de yüksek oranlı iller arasında yer aldı. En düşük oran ise Çankırı’da görüldü. Çankırı’nın oranı yüzde 0,59 olarak belirlendi.

Ticaret Merkezlerinde de Oranlar Düşük

Önemli ticaret merkezi sayılan İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale ve Muğla’da oranlar yüzde 1’in altındaydı.

Bazı Sektör ve Bölgelerde Risk Yüksek

Depremzede iller Hatay, Kilis ve Osmaniye’de inşaat ve turizm başta olmak üzere bazı sektörlerde yüksek oranlar görüldü. Enerji, inşaat ve tekstil sektörlerinde risk daha fazlaydı.

En Çok Etkilenen İller

Konya, Afyonkarahisar, Kars, Yalova ve Kocaeli gibi illerde belli sektörlerde takip oranları arttı. Özellikle Konya’da alacak tutarı İzmir ve bazı büyük ekonomi illerini geride bıraktı.

Tek Firmaların Etkisi

Bazı illerde tek büyük firmanın kredi yükü sektör ya da il verilerini etkileyebiliyor. Ancak enerji, inşaat, tekstil ve turizm sektörlerinde yoğunlaşma dikkat çekti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP