Coin Mühendisi Avukatı Açıkladı: Sahte Kimlik ile SIM Kart Değiştirilmiş

Coin Mühendisi Avukatı Açıkladı: Sahte Kimlik ile SIM Kart Değiştirilmiş

ABONE OL
Kasım 17, 2023 18:15
Coin Mühendisi Avukatı Açıkladı: Sahte Kimlik ile SIM Kart Değiştirilmiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da faaliyet gösteren Coin Mühendisi şirketinin kurucu ortaklarından Coin Mühendisi Mert Özsarp’ın telefon numarası ve e-posta hesaplarına yönelik dün gece gerçekleştirilen siber saldırının detayları belli oldu. Avukatı, ‘’Bayi Sahibi ve müvekkilin sahte kimliğini ibraz ederek, SIM kart değişikliğini yapan şüpheli şahıslar olay gecesi gözaltına alındı’’ dedi.

Olay, dün akşam saat 16.00 sıralarında başladı. Öncelikle Mert Özsarp’ın kullandığı SIM kartı başka birine devredildi. Bu sayede şüpheliler, Özsarp’ın telefonuna gelen iki faktörlü doğrulama kodlarına erişebildi. Ardından e-posta şifreleri değiştirilerek, hesaplara siber saldırı düzenlendi.

Saldırılar sırasında özellikle Coin Mühendisi bünyesinde bulunan kripto para borsa hesapları hedef alındı. Binance, Kucoin ve Bitmex gibi platformlarda bulunan hesapların şifreleri değiştirilmeye çalışıldı. Ancak Coin Mühendisi ekibinin hızlı müdahalesi sayesinde hesaplara erişim engellendi.  Avukat, ”Başlatılan örgütlü siber saldırılar neticesinde hedef alınan; Müvekkilimizin Binance, Kucoin, Bitmex, Bitci gibi kripto para borsa hesaplarının şifrelerinin değiştirilme işlemi gerçekleştirilmiştir. Coin Mühendisi ekibi tarafından saldırılar aynı anda bertaraf edilmeye çalışılsa da karşılarında bulunan organize yapı aynı dakika içerisinde yaklaşık 15 farklı kripto para borsa hesaplarına saldırı düzenlediğinden, saldırılarla tümüyle baş edilememiş olup, Coin Mühendisi ekibi tarafından kripto para borsa hesapları ile iletişime geçilerek, hesapların bloke edilmesi sağlanılmış ve çekimlerin durdurulması yönünde tedbir alınmıştır.Hali hazırda müvekkillerin maddi kaybı net olarak tespit edilememiş” dedi.

Olayla ilgili İstanbul Emniyeti ve Başsavcılığı soruşturma başlattı. Şüphelilerin kimlikleri belirlendi ve gözaltına alındı. Telefon numarası ve e-posta hesaplarının sahipliği ise tekrar Mert Özsarp’a verildi. 

Olayla ilgili Coin Mühendisi Vekili Avukat Feyzi Sunar açıklamada bulundu. Siber saldırı ile ilgili hukuksal sürecin takip edileceği belirtildi. Kamuoyunun konuyla ilgili bilgilendirilmeye devam edileceği ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP