Göktaşı Yıllar Önce İzini Kaybettirdi: 1 Ay Sonra  Dünya’ya Çarpacak Büyük Patlama Bekleniyor!
  • Yeniçağ Haber
  • DÜNYA
  • Göktaşı Yıllar Önce İzini Kaybettirdi: 1 Ay Sonra  Dünya’ya Çarpacak Büyük Patlama Bekleniyor!

Göktaşı Yıllar Önce İzini Kaybettirdi: 1 Ay Sonra  Dünya’ya Çarpacak Büyük Patlama Bekleniyor!

ABONE OL
Kasım 26, 2023 19:18
Göktaşı Yıllar Önce İzini Kaybettirdi: 1 Ay Sonra  Dünya’ya Çarpacak Büyük Patlama Bekleniyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim dünyasını huzursuz eden bir iddia ortaya atıldı. 2007 yılında keşfedilen ancak kısa sürede izinden kaybedilen “gizemli göktaşı”nın 2024 yılında Dünya’ya çarpabileceği öne sürüldü. NASA yetkilileri, henüz doğrulanmamış bu iddiayı ciddiyetle inceliyor.

NASA, 2007 yılında keşfedip izini kaybettiği 2007 FT3 kod adlı bir asteroidin, 2024 yılında Dünya’yla çarpışma ihtimali olduğuna dair henüz doğrulanmamış veriler paylaştı. Ancak uzmanlar bu iddiayı kesin olarak doğrulamadıklarını, asteroidin yörüngesinin halen belirsiz olduğunu belirtti.

NASA’nın Dünya’ya yakın nesneleri izleyen merkezi olan CNEOS’un son simülasyonları, 2007 FT3’ün Ekim 2024’te Dünya’yla çarpışma olasılığının 11.5 milyonda bir, Mart 2024’te ise 10 milyonda bir olduğunu gösterdi. Ancak CNEOS yetkilileri, bu verilerin henüz doğrulanmamış verilerden oluştuğunu söyledi.

2007 yılında Arizona’daki Catalina Gözlemevi tarafından fark edilen 2007 FT3, bir gün içinde gözlemlenemediği için izinden kaybedildi. NASA uzmanları, o zamandan bu yana asteroidin izini tekrar bulabilmek için çalışmalar yürütüyor. Ancak 15 yıldır süren bu çalışmalara rağmen henüz net bir sonuca ulaşılamadı.

NASA yetkilisi Thomas Zurbuchen, yaptığı açıklamada “2007 FT3’ün yörüngesi hala tam olarak belli değil. 2024 yılındaki çarpışma ihtimali, olasılık hesabı yapan simülasyonlardan ibarettir. Bunu kesin bir tehlike olarak yorumlamak mümkün değil.” dedi.

Güneş sistemindeki yaklaşık 30 bin kayda alınmış yakın Dünya geçişli cisimden biri olan 2007 FT3’e ilişkin gözlemler, hala devam ediyor. NASA uzmanları, 2016 yılından beri süren yoğun gözlem sürecinin ardından net bir yorumda bulunacaklarını belirtti.

 

Uzmanlar, 2007 FT3 ya da benzeri nesnelerin teorik çarpışma ihtimallerinin, şu anlık çok düşük olduğunu; ancak takibin önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü gelecekte bu tür nesnelerin yörüngesindeki değişiklikler, tehlike seviyesini artırabilir.

 

NASA yetkilileri, 2007 FT3 araştırmalarına aralıksız devam edeceklerini; ancak herhangi bir çarpışma ihtimali öncesi, kesin verilere ulaşılıncaya dek kamuoyunu alarma sevk etmeyeceklerini açıkladı. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP