0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da düzenlenen imam nikahında gelin, mehir bedeli olarak şaşırtıcı bir talepte bulundu.Gelin mehir olarak Dyson Airwrap saç şekillendirici istedi.

Evde yapılan nikah töreninde ilginç bir istekde bulundu. İmam Nikahı sırasında, imamın, ‘’Mehir olarak ne istiyorsun’’ sorusuna, gelin, ‘’Dyson Airwrap saç şekillendirici’’ dedi. Odada bulunanlar kahkaya boğuldu. 

Mehir Nedir? 

Mehir, İslam hukukuna göre kadının boşanma veya fesh halinde talep edebileceği para, mücevher gibi menfaatlerin bütününe verilen addır.

Mehir, biri kadın biri erkek olan iki taraf arasında yapılan nikah sözleşmesinin bir unsurudur. Erkek tarafından kadına veya ailesine nikah akdi sırasında veya sonrasında verilmek üzere taahhüt edilir.

Mehir miktarı, genellikle tarafların anlaşmasıyla belirlenir. Bazı durumlarda İslami literatürde önerilen standart miktarlar dikkate alınır. Mehir, nikah akdinden sonra hemen veya ileride belirli şartlar gerçekleşince ödenir.

Boşanma veya fesh halinde kadına ödenmesi gereken bu hakkın istenmesiyle evlilik bağı sona erer. Mehir, kadının ekonomik güvenceliğini sağlaması amacıyla öngörülmüş bir haktır.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP