İstanbul’da “downburst” Yani Hava Patlaması Oldu

İstanbul’da “downburst” Yani Hava Patlaması Oldu

ABONE OL
Kasım 11, 2023 21:55
İstanbul’da “downburst” Yani Hava Patlaması Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da bugün akşam saatlerinde nadir rastlanan bir hava olayı meydana geldi. Sahil bandında şiddetli bir yağmurun ardından aniden esen rüzgar, downburst yani aşağı yönlü şiddetli bir hava patlamasına neden oldu.

Downburst Hava Patlaması Nedir, Nasıl Oluşur?

Downburst, şiddetli yağışların ardından ani ve şiddetli aşağı yönlü rüzgarların oluştuğu bir hava hadisesidir.

Downburst’ün oluşumu şöyle gerçekleşir: Güçlü bir kabarma hareketi sonucu bulutların üst kısmında yoğuşma meydana gelir. Yoğuşan buhar ve yağmur damlaları ağırlaşarak hızla aşağıya doşru düşmeye başlar. Bu hareket altındaki havanın yanlara doğru itilmesine neden olur.

İşte bu ani ve şiddetli yanlara doğru esen rüzgarlara “downburst” denmektedir. Downburst’ün hızı saatte 100 kilometreyi bulabilir. Genellikle sağanak yağışların ardından görülür.

Uzmanlar downburst’ün tehlikeli bir hava hadisesi olduğunu belirtmekte ve şiddetli yağışlar sırasında dikkatli olunması çağrısında bulunmaktadır. Downburst rüzgarları ağaç devirme, çatı hasarı, hatta uçak kazalarına neden olabilmektedir.

Hava durumu verilerinin yorumlanması ve erken uyarı sistemleri sayesinde downburst olaylarının önceden tahmin edilmesi mümkündür. Ancak tam olarak önlenememektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP