İzlanda’da çok büyük bir Volkanik püskürme patlama bekleniyor!

İzlanda’da çok büyük bir Volkanik püskürme patlama bekleniyor!

ABONE OL
Kasım 13, 2023 20:04
İzlanda’da çok büyük bir Volkanik püskürme patlama bekleniyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzlanda’da Grindavik kasabasında meydana gelen volkanik patlama sonucu büyük hasar oluştu. Patlamanın ardından Reykjanes yarımadasında yoğun sıcaklık ve titreşim hissettiren sayısız artçı şok dalgası geldi.

Patlamanın merkez üssü kasabanın altından geçen volkanik kanallardan birinden çıktı. Kasabanın büyük bir bölümünden geçen derin çatlaklar ve kaynayanlavların patlaması sonucu hasar meydana geldi.

Spor merkezinin etrafındaki zemin metrelerce kaymış. Bina etrafındaki yol duvarıyla arasında geniş boşluklar oluşmuş. Spor merkezi bir metre yükseklikte bir temel üzerinde duruyor.

Çatlaklar bazı yerlerde bir metreden genişçe. Kasabanın birçok noktasından geçen çatlaklarda bazen duman ve kaynayanlav buharları görülüyor.

İzlanda’da yaşayan bir gurbetçi, daha büyük patlama uyarısı yapıldığını söyleyerek şunlara değindi: 

Geçtiğimiz günlerde volkanik patlama tehlikesi nedeniyle boşaltılan 3.500 nüfuslu “Grindavik” beldesinden gelen son görüntüler. Bizim de yaşadığımız başkent Reykjavik’e yaklaşık 50 km mesafede olan Grindavik’de ardarda depremler oluyordu son haftalarda. Son 3 yılda 3 kez küçük volkanik püskürmenin yaşandığı bölgede bu kez çok daha büyük bir püskürme-patlama bekleniyor. Öncekilerde yaşam alanlarını tehdit etmeyen volkanlar bu sefer ne yazık ki tam da bu beldemizin altında.

Ülkenin en genç bölümünü oluşturan bu yarımada (Reykjanes yarımadası) bizim için çok önemli. Ülkenin tek tam teşekküllü havaalanı burada. Ayrıca en büyük turistik tesisimiz olan blue lagoon da burada. Ayrıca bir termoelektrik santral ve balıkçılık açısından önemli limanlar var.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP