İZMİR SELÇUK’TA İLK MUZ HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İZMİR SELÇUK’TA İLK MUZ HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ABONE OL
Kasım 6, 2023 13:21
İZMİR SELÇUK’TA İLK MUZ HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Selçuk Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, ilçeye bağlı Zeytinköy’de bulunan muz serasını ziyaret etti.

Seranın işletmecileri Mustafa Atınç ve Hüseyin Atınç’la bir araya gelen Kaymakam Çağlar, bölgenin ilk muz hasadını gerçekleştirdi. Kaymakam Çağlar, çiftçilere bereketli ve kazançlı bir sezon diledi.

Selçuk Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ”Kaymakamımız Oguz Alp Caglar İlçemiz Zeytinköy yolunda bulunan işletmeciliğini Mustafa ATINÇ ve Hüseyin ATINÇ ’ın yaptığı muz serasını ziyaret ederek ilk muz hasadını gerçekleştirdi. Kaymakamımız işletme sahiplerine bereketli ve bol kazançlar olması dileğinde bulundu.”Bir 3 kişi, pazı ve karalahana görseli olabilir

MUZ HASADI NASIL YAPILIR?

Muz hasadı, muzların olgunlaşma sürecini tamamladığı ve tüketime hazır hale geldiği zaman gerçekleştirilir. Muz hasadı yapılırken bazı kurallara dikkat edilmelidir.

Öncelikle muzların hasat edilebilmesi için tamamen sararmış ve hafifçe eğilmiş olmaları gerekir. Muzların olgunlaşma durumuna göre zamanı değişkenlik gösterebilir.

Bir meyve görseli olabilir

Hasat yöntemi olarak muz saplarının kesilmesi ya da doğrudan koparılması tercih edilebilir. Koparma yöntemi seçiliyorsa, muzun sap kısmı hafifçe çevrilerek ve yukarı doğru çekilerek koparılır. Böylece meyve daha az zarar görür.

Hasat sırasında muzların olgunlaşma aşamasının tamamlandığından emin olunmalı, meyveler özenle taşınmalı ve sıkıştırılmamalıdır. Koparılan muzlar temiz ve kuru bir ortama alınmalı, güneş ve dondan korunmalıdır.

Bir 4 kişi ve karpuz görseli olabilir

Hasat sonrası muzlar olgunlaşma sürecini tamamlamak için uygun sıcaklıkta 18-24 derece arasında depolanabilir. Ancak ihtiyaca göre sarartma ve olgunlaştırma işlemi de yapılabilir. Böylece muzlar istenilen tada, renge ve kaliteye kavuşturulmuş olur.

Bir 3 kişi görseli olabilir

Bir 3 kişi ve meyve görseli olabilir

Bir 4 kişi ve ağaç görseli olabilir

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP