Kasım Ayı’nda Gökyüzü Şöleni Yaşanacak! Venüs, Jüpiter, Hilal, Leonid Meteor Yağmuru İşte Tarihler…
  • Yeniçağ Haber
  • GÜNDEM
  • Kasım Ayı’nda Gökyüzü Şöleni Yaşanacak! Venüs, Jüpiter, Hilal, Leonid Meteor Yağmuru İşte Tarihler…

Kasım Ayı’nda Gökyüzü Şöleni Yaşanacak! Venüs, Jüpiter, Hilal, Leonid Meteor Yağmuru İşte Tarihler…

ABONE OL
Kasım 5, 2023 13:29
Kasım Ayı’nda Gökyüzü Şöleni Yaşanacak! Venüs, Jüpiter, Hilal, Leonid Meteor Yağmuru İşte Tarihler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzay Takip Ajansı NASA tarafından yapılan açıklamayla, Kasım ayında gerçekten nefes kesici ve unutulmaz görsel şölenlere şahit olacağımız müjdelendi. Oldukça detaylı ve ayrıntılı bir şekilde paylaştığı program, astronomi meraklılarını ve doğa fotoğrafçılarını hayran bırakacak türden benzersiz görsellerle dolu. Üstelik bu olağanüstü meydana gelecek doğa olaylarının her biri, ayrı ayrı görkemli ve izleyicileri büyüleyecek türdenden. Kurum adına söz alan temsilci, Kasım ayının adeta bir ‘gökyüzü cenneti’ne dönüşeceğini ve oldukça nadir meydana gelen bu özel şöleni kaçırmamak gerektiğini vurguladı.

NASA paylaştığı programda, şimdiden dört gözle beklenen ilk olayın 9 Kasım sabahı gerçekleşeceğini müjdeledi. O saatlerde ufuk çizgisinin sınırına yakın bir konumda, göz kamaştırıcı bir Hilal Şeklindeki Ay’ın hemen yanı başındaki Venüs gezegenini seyretme fırsatı olacak. Hilalin incecik kenarlarıyla Venüs’ün parlaklığını süslediği bu manzara, fotoğraflara yansıdığında çok konuşulacak türden. İzleyenlerin bu eşsiz manzaraya şahit olması için pek çok uyarıda bulunan NASA, sabahın erken saatlerini kaçırmamayı önerdi.

Devamında uydu verileri eşliğinde ileri tarihler hakkında da iddialı açıklamalarda bulunan NASA, 17 Kasım akşamüstü güneşin batışını müteakip ufuk çizgisinin üst kısmında görkemli bir Hilal görüntüsünün meydana geleceğini ve ayın yerçekimi etkisiyle daha büyük görüneceğini anlattı. Program ayrıca, 20 Kasım akşamlarının müşterek konumu ve parlaklığıyla Satürn gezegenini, 24 Kasım gün batım sonrasında ise dolunay arasındaki kontrastla çok görkemli bir Jüpiter görüntüsünü izleme şansı sunacağını ifade etti.

Ancak NASA’nın programındaki en iddialı müjde, 17-18 Kasım gecesi zirveye ulaşacak olan Leonid Meteor Yağmuru oldu. Yıldızların ışıltılı parçacıkları gibi gökyüzüne saçılacak yağmurun, gece boyunca sürecek nefes kesici görsellerle hayran bırakacağı belirtildi. Olağanüstü bir atmosferik olaya tanıklık edileceği söylenerek, bu anın kesinlikle kaçırılmaması istendi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP