Komplo Teorisi: The Economist 2024 Kapağı Türkiye İle İlgili Ne Anlatıyor? 
  • Yeniçağ Haber
  • DÜNYA
  • Komplo Teorisi: The Economist 2024 Kapağı Türkiye İle İlgili Ne Anlatıyor? 

Komplo Teorisi: The Economist 2024 Kapağı Türkiye İle İlgili Ne Anlatıyor? 

ABONE OL
Kasım 14, 2023 20:14
Komplo Teorisi: The Economist 2024 Kapağı Türkiye İle İlgili Ne Anlatıyor? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

The Economist dergisi 2024 kapağını yayınlayarak sır perdesini araladı. Peki The Economist Dergisi’nde Türkiye ile ilgili ne anlatılıyor. İşte The economist 2024 kapağı ile ilgili tüm detaylar…

Ekonomist dergisinin 2024 yılı kapağı yayınlandı. Derginin editörü Tom Standage’in “2024’ü İzlememiz Gereken 10 Trend” başlıklı yazısından yola çıkarak, kapağın mesajına dair ipuçları vermek istiyorum.

Dünya Genelinde Yaşanacak Seçimler

2024 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasını temsil eden 70’ten fazla ülkede seçimler yapılacak. Bu kapsamda 4.2 milyarlık bir nüfus sandığa gidecek. Ancak her seçim ne kadar demokratik olacak sorusu önem kazanıyor. Bazı seçimler ne serbest ne de adil olabilir. Bu süreçler yakından takip edilecek.

ABD’deki Başkanlık Seçimi ve Küresel Etkileri

Trump’ın yeniden başkan olma ihtimali bir üçte bir seviyesinde. Sonuç ancak birkaç on bin oy farkla belli olabilecek eyaletlerde şekillenecek. Ancak etkisi tüm dünyayı etkileyecek. Rusya’da seçim usulsüzlükleri ile Putin’in kaderi ABD seçmeninden daha çok bağımlı hale gelebilir.

Avrupa’nın Ukrayna’ya Aktif Desteği

Avrupa Birliği Ukrayna’ya askeri ve ekonomik destek sağlamalı. ABD’de Trump iktidara gelirse desteğin azalma riskine karşı Ukrayna’nın yolu açık tutulmalı.

Orta Doğu’daki Karışıklıklar

İsrail-Hamas çatışması bölgede yeni gerilimlere yol açabilecek. Çözüm yerine geniş çaplı çatışma mı olacak, yoksa yeni bir barış şansı mı doğacak?

Çok Kutuplu Dünyadaki İstikrarsızlık

ABD’nin Asya odaklı dönüşü Ukrayna savaşı ve İsrail-Hamas gerilimiyle sekteye uğradı. Rusya’nın etkisi azalırken bölgesel gerilimler artabilir. Sahra Altı bölgesindeki istikrarsızlık da büyür gibi gözüküyor.

ABD-Çin Arasındaki Yeni Soğuk Savaş

İki ülke arasındaki gerilim sertleşiyor. Ancak Çin’e bağımlılık hala azalmamış gözüküyor. Güney ülkeleri iki taraf arasında savrulacak.

Yeşil Enerji Devrimi ve Coğrafyalar

Lityum, bakır, nikel gibi madenler daha önemli hale geliyor. Petrol ve doğalgazın etkisi azalıyor. Yeşil kaynak rekabeti şekillenecek.

Ekonomideki Belirsizlik

Küresel ekonominin durumu 2023’te iyiydi ancak tam istikrara kavuşmadı. Faizler yüksek kalacak gibi. Bankalar neler yaşayacak yakından izlenecek.

Yapay Zeka’nın Etkileri

Yapay zeka alanında atılımlar olurken, denetim ve işgücü etkileri masaya yatırılacak.

The World Ahead 2024

2024’te Birleştirici Olaylar Mümkün mü?

Olimpiyatlar, Ay’a seyahat ve kriket turnuvası birleştirici olur mu, yoksa ayrışmalar sürer mi…

Türkiye ile ilgili ise The Economist dergisinin 2024 kapağında henüz bir detaylı çıkarım yapılamadı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP