O Hastalığa Karşı Oral Aşılama Dönemi Başladı

O Hastalığa Karşı Oral Aşılama Dönemi Başladı

ABONE OL
Kasım 3, 2023 13:12
O Hastalığa Karşı Oral Aşılama Dönemi Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde köpekler yoluyla yayılan kuduz hastalığı, son yıllarda tilki popülasyonundaki artış ile birlikte hastalık tilikere de bulaştı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülke genelinde devam eden kuduzla mücadele kapsamında oral aşılama çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.

Bakanlık yetkilileri, 2008 yılından bu yana AB destekli projeler çerçevesinde yaban hayatına yönelik oral aşı uygulaması gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Söz konusu projeler kapsamında 2008-2010 yılları arasında Ege Bölgesi’nde 1,8 milyon doz, 2014-2016 yılları arasındaysa Türkiye genelinde toplam 5,7 milyon doz aşı atıldı.

Bakanlık tarafından son dönemde alınan 2,6 milyon doz oral aşıyla çalışmalar devam etmekte. Bu kapsamda Erzurum’dan başlatılan aşılama uçuşları, 30 Ekim itibarıyla Muş’tan sürdürülüyor.

Aşılamanın Sinop, Samsun, Amasya, Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Erzurum, Bitlis, Batman, Ağrı, Kars, Ardahan, Erzincan ve Tunceli illerindeki ormanlık ve kırsal alanlara havadan yapılacağı belirtildi.

Bakanlık, kuduzla mücadele kapsamındaki çalışmaların başarıyla sürdürüldüğünü kaydetti

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP