Yeni 2. Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak NELER VAR: Taşeron, 3600 gün emeklilik, Bağkurlulara Müjde! Resmi Gazetede Yayımlandı…
  • Yeniçağ Haber
  • GÜNDEM
  • Yeni 2. Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak NELER VAR: Taşeron, 3600 gün emeklilik, Bağkurlulara Müjde! Resmi Gazetede Yayımlandı…

Yeni 2. Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak NELER VAR: Taşeron, 3600 gün emeklilik, Bağkurlulara Müjde! Resmi Gazetede Yayımlandı…

ABONE OL
Kasım 12, 2023 16:24
Yeni 2. Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak NELER VAR: Taşeron, 3600 gün emeklilik, Bağkurlulara Müjde! Resmi Gazetede Yayımlandı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2. torba yasa ne zaman yürürlüğe girecek, 2. torba yasada neler var 2023, 2. torba yasa ne zaman çıkacak 2023 diye yüzbinlerce kişi Google’da bir nebze de olsun nefes aldıracak torba yasayı merakla arıyor. İşte, 18 maddelik torba yasada nelerin olduğu…

18 maddelik yeni torba yasa maddeleri ve içeriği birçok maddeyi ele almaktadır. Milyonların gündeminde yer alan ve TBMM Başkanlığı’na sunulan 2. torba yasa teklifinde emekli maaşları, bayram ikramiyeleri, geçici işçiye kadro, fedakarlık madalyası, gazi aylıkları gibi konular bulunuyor Peki, Torba yasa maddeleri neler ve hangi borçları kapsıyor? İşte Resmi Gazete’de yayımlanan 18 maddelik torba yasa hakkında merak edilenler…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye başlanan yeni torba yasa teklifinin detayları belli oldu. Yasayla ilgili önemli düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

İlk maddede dikkat çeken bir düzenleme, emekli maaşlarına yapılacak artış oranı belirlendi. Buna göre, emekli maaşları en son açıklanan yüzde 30’luk enflasyon artış oranı kadar zamlanacak. Bu düzenlemeyle beraber emekli maaşları ciddi oranda artacak.

Torba yasaya eklenecek diğer bir madde ise memur maaşları ile ilgili. Buna göre tüm kamu personeline ödenen ek gösterge rakamları 3600’e yükseltilecek. Bu düzenlemeyle memurların maaşlarında ve emeklilik haklarında iyileştirmeler olacak.

Yasa teklifinde taşeron işçilere kadro ile ilgili de önemli bir değişiklik düzenlendi. Buna göre, 100 bini aşkın taşeron işçi kadrolu statüye geçirilecek.

Ev hanımlarına yapılacak sigorta primi desteğiyle de ev kadınlarına erken emeklilik imkanı sağlanacak. Yeni düzenleme Türkiye’deki tüm ev hanımları kadınları için geçerli olacak.

Torba yasa teklifinin detayları belli oldukça emekli ve memurlar açısından oldukça önemli düzenlemeler içerdiği görülüyor. Yasalaşması halinde milyonlarca vatandaşı ilgilendirecek bu düzenlemelerle ilgili olarak gelişmeleri takipte olacağız.

EYT'ye takılan kaç yaşında emekli olur? Emeklilik yaşı, soru ve cevapları!  - Haber 7 YAŞAM

İşte 2. torba yasa maddelerinin tam listesi:

Madde 1: Emekli maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapılmasını öngörüyor. Buna göre emeklilerin maaşları ciddi oranda artacak.

Madde 2: Tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını düzenliyor. Böylece memur ve sözleşmeli personelin maaşları iyileşecek.

Madde 3: 100 bini aşkın taşeron işçiye kadro verilmesini içeriyor. Uzun yıllardır bekleyen işçiler kadrolu statüye geçecek.

Madde 4: Ev hanımlarına yönelik sigorta primi desteği düzenleniyor. Devlet ev kadınlarının bir kısım primini ödeyerek erken emeklilik imkanı getiriyor.

Madde 5: Esnaf ve sanatkarlara yönelik Bağ-Kur primi indirimi ve 9000 günden 7200 güne inen prim gün sayısını kapsıyor.

Madde 6: Gençlere evlilik desteği kapsamında 150 bin liralık faizsiz ev kredisi sağlanmasını öngörüyor.

Madde 7: Tarım kredi kooperatiflerine yönelik düzenlemeler içeriyor.

Torba Yasa Nedir?

Torba yasa denildiğinde akla ilk gelen soru “Torba yasa nedir?” oluyor. Peki torba yasa gerçekten nedir ve ne işe yarar?

Torba yasa, Meclis gündeminde öncelikli olmayan ancak zaman açısından acil çözüme ihtiyaç duyan kanun hazırlama işlemlerini hızlandırmak amacıyla hazırlanan yasal düzenlemeler bütününe verilen addır.

Torba yasa ile ilgili temel özellikler şu şekildedir:

Birbiriyle ilgisi olmayan bazen çok sayıda farklı konuyu kapsar.

Hızlıca çıkarılması gereken kanun maddelerini içerir.

Meclis gündeminde ön sırada yer almayan ancak önemli görülen düzenlemeleri içerir.

Farklı bakanlıkları, kurumları ilgilendiren konuları bir arada toplar.

Genellikle yılın belirli dönemlerinde çıkarılır ve acil ihtiyaçları karşılar.

Torba yasa sayesinde farklı alanlardaki yasal düzenlemeler bir arada değerlendirilerek hızlı şekilde yasalaştırılmış olur. Böylece karmaşık gündem yönetimi de kolaylaşmış olur.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP