Kızıldenizde ABD Savaş Gemisi Vuruldu!

Kızıldenizde ABD Savaş Gemisi Vuruldu!

ABONE OL
Aralık 3, 2023 21:03
Kızıldenizde ABD Savaş Gemisi Vuruldu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kızıldenizde ABD Savaş Gemisi Vuruldu! Kızıl Deniz’de yaşanan saldırıların ardından Pentagon’dan ilk açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Smith, ABD’ye ait Arleigh Burke sınıfı bir destroyer gemisi ile iki ticari geminin Yemen’in Sanaa kenti açıklarında saldırıya uğradığını doğruladı.

Sözcü Smith, saldırganın kimliğiyle ilgili kesin bir açıklama yapmaktan kaçınarak, “Olayla ilgili detaylı araştırmalarımız devam etmektedir.” dedi. Ancak ABD’li yetkililerden alınan bilgiye göre, USS Carney isimli destroyer gemisi en az bir atağın geri püskürttüğü belirtildi.

Kızıl Deniz’de son dönemde sıkça görülen deniz saldırılarının faili olarak  Yemen’deki husiler gösteriliyor. Husiler, geçmişte de defalarca bu bölgede gemilere yönelik operasyonlar düzenlemişti.

ABD Savunma Bakanlığı olayla ilgili soruşturmasını sürdürürken, Kızıl Deniz güvenliğinin sağlanması için ortak çabaların artırılması gerektiği ifade edildi. Bölgedeki istikrarın korunması amacıyla taraflar arasında diyalog kanallarının açık tutulacağı belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP