Naci Görür Açıkladı İstanbul’da Büyük Deprem Ne Zaman Olacak? 

Naci Görür Açıkladı İstanbul’da Büyük Deprem Ne Zaman Olacak? 

ABONE OL
Aralık 4, 2023 11:39
Naci Görür Açıkladı İstanbul’da Büyük Deprem Ne Zaman Olacak? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4 Aralık 2023 tarihinde saat 10:42’de Marmara Denizi’nin Gemlik Körfezi açıklarında 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Bursa iline bağlı Mudanya ilçesi olarak açıklandı.

Deprem, bölgede yerleşim yerlerinde kısa süreli paniğe neden oldu. Bazı binalarda çatlaklar oluştuğu belirtildi. Ancak can ve mal kaybının olmadığı ifade edildi.

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Naci Görür, depremin Marmara Denizi’ndeki Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun (KAF) güney koluna ait Zeytinbağı Fayı’nın içinde meydana geldiğini belirtti. Prof. Dr. Görür, bu fayın 1999 depremlerinde stres kaybetmiş olabileceğini ancak yine de stres biriktirmeye devam ettiğini ifade etti.

Uzmanlar, bu depremin İstanbul için doğrudan bir tehlike oluşturmadığını, ancak Marmara Denizi’ndeki fay hattlarının hareketliliğine dikkat çekti. Bölgedeki yerleşim yerleri için deprem riskinin devam ettiği uyarısında bulundu.

Gemlik ilçesi ise doğrudan Zeytinbağı Fayı üzerinde yer aldığı için önlem alınarak deprem riskine karşı güçlendirilmesi gerektiği belirtildi. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilecek.

Naci Görür, ”Arkadaşlar, Bursa, Mudanya Kumyaka’nın biraz açıklarında 5,1 deprem oldu. Bu deprem belli ki çok insanı telaşlandırmış. Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF’ın güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik’te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir. Bu kentimizin yeri çok tehlikelidir ve doğrudan Gemlik fayının üzerindedir. Geçmiş olsun

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP